Angajare secretara Cab. Indiv.

Examene, rezultate, pareri, etc
inxs_2099

Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by inxs_2099 » 25 Jan 2010, 12:39

Aveti idee sub ce forma legala se poate angaja o secretara la un cabinet de avocat ? As putea face retroactiv vreun inscris pentru plata contributii sau ceva ? Multumesc pt. raspuns !

GIGI1

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by GIGI1 » 31 Jan 2010, 16:53

NU POTI PLATI CAS-UL DIN URMA PT CA NU ARE CONTRACT
SECRETARA NU TREBUIE SA AIBA STUBII JURIDICE SUPERIOARE

angel

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by angel » 31 Jan 2010, 23:13

Ba mai mult decat atat, Statutul profesiei chiar interzice angajarea in cadrul CIA personal absolvent de studii juridice superioare, cu exceptia avocatilor pensionati(exista si o decizie a UNBR in acest sens, interesul fiind acela de impiedica angajarea jurisitlor nonmembri ai barourilor)) dar, secretara se poate duce la Casa de asigurari sociale si sa declare ca are venituri din alte surse, nu conteaza care...ca-i nu-i obligata sa declare sursa lor, si..isi poate incheia contract cu Casa de asigurari sociale chiar si retroactiv, urmand sa plateasca si penalitati pt perioada respectiva....asta daca doreste sa aiba vechimea retroactiv.

Era LG 19...parca....deci nu conform CM.

@INXS: La Vitan sa se duca.

GIGI1

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by GIGI1 » 31 Jan 2010, 23:26

Asta am spus si eu ANGEL ca secretara domnului avocat nu poate avea studii juridice superioare conform L 51

Iar contributii poate plati doar asigurarea (cas) si cotizatia pt pensie

angel

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by angel » 31 Jan 2010, 23:38

Gigi, tu cu cine te certi?...ca vad ca azi ti-ai facut cont si tot azi ai inceput sa te rastesti(scrii cu bold, ai apostrofezi) mai la toti membrii forului pe care i-ai gasit online.

care e de fapt problema ta chiar ca nu inteleg...poate sa-ti acord circumstante ca esti nou, deci in acest caz eu totusi iti urez bun venit!

PS. ai zis "nu trebuie"...d-le avocat.Din asta se deduce ca daca INXS vrea sa-si angajeze o secretara cu studii juridice superioare, poate, dar...nu trebuie :-P .jurisitii/avocatii se exprima putin diferit, nu crezi? :smile: Si am venit cu completari. Te-a deranjat cumva? :twisted:

inxs_2099

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by inxs_2099 » 01 Feb 2010, 11:54

Nu discutam de secretara cu studii juridice ! E vb de o simpla secretara ( fara studii de specialitate) careia ii doresc sa ii fac un contr. de colaborare ! Lucreaza de mai mult timp si tocmai de aceea vroiam sa intre in legalitate cu vechimea in munca !
Va multumesc pentru opinii !

razman

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by razman » 01 Feb 2010, 18:25

Fa-i un PFA, daca are liceul, pe oug 44/2008 aprobata prin nustiu ce lege, cu ob de activitate ,,Activitati de secretariat '' ,codul caen il gasesti tu , si faceti un contract de colaborare. Acuma mare afacere nu faci cu asta ca baga onor guvernul CAS integral la venituri si pentru PFA uri. Adica tot un drac e daca o angajezi ca secretara, daca cota va fi cumul intre contributia angajatului si cea a angajatorului. Vezi ca mai nou contractele de munca se inregistreaza pe REVISAL cu o zi inainte de inceperea activitatii....altfel amenda...ca e criza la buget.

indian

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by indian » 02 Feb 2010, 22:43

GIGI1 wrote:NU POTI PLATI CAS-UL DIN URMA PT CA NU ARE CONTRACT
SECRETARA NU TREBUIE SA AIBA STUBII JURIDICE SUPERIOARE
Mi se pare o aberatie aceasta prevedere. Care este problema daca o persoana cu studii juridice superioare este angajata ca secretara? Ar fi mai bine sa fie somera, sau sa nu aiba forme legale de angajare?
Este un inceput pentru orice absolvent care nu are o alta varianta la indemana.

angel

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by angel » 03 Feb 2010, 12:13

indian wrote:
GIGI1 wrote:NU POTI PLATI CAS-UL DIN URMA PT CA NU ARE CONTRACT
SECRETARA NU TREBUIE SA AIBA STUBII JURIDICE SUPERIOARE
Mi se pare o aberatie aceasta prevedere. Care este problema daca o persoana cu studii juridice superioare este angajata ca secretara? Ar fi mai bine sa fie somera, sau sa nu aiba forme legale de angajare?
Este un inceput pentru orice absolvent care nu are o alta varianta la indemana.

Corect, dar e prevazuta expres in statut...si au introdus-o tocmai din considerentul de a nu colabora oficial cu proaspetii absolventi decat daca sunt membrii ai unui barou din cadrul UNBR-ului.Asta face parte din...
ale uniunii ingradiri profesionale :-x

GIGI1

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by GIGI1 » 03 Feb 2010, 19:32

paradoxul este ca nu poti angaja pe nicio functie in cadrul cabinetului nu neaparat secretara
o persoana cu studii juridice nici macar femeie de serviciu :aplauze:

sebastiana

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by sebastiana » 04 Feb 2010, 22:24

off topic : unde gasesc metodologia de dare de data certa ? unde scrie ce esti obligat sa faci exact si care e responsabilitatea unui avocat la darea de data certa ?

GIGI1

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by GIGI1 » 05 Feb 2010, 20:11

sebastiana wrote:off topic : unde gasesc metodologia de dare de data certa ? unde scrie ce esti obligat sa faci exact si care e responsabilitatea unui avocat la darea de data certa ?
nu exista o metodologie de dare de data certa
nu esti obligat sa faci nimic exact, doar atesti data,indentitatea partilor si continutul actului
responsabilitatea nu e niciuna,atestarea neconforma cu realitatea este infractiune.

sebastiana

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by sebastiana » 06 Feb 2010, 08:45

Ma intereseaza ce se face exact, adica daca trebuie sa stampilez fiecare pagina, sa barez " in alb " paginile nescrise, sa imi retin in arhiva un exemplar, sa pun partile sa semneze actul in fata mea , etc, ce anume se mentioneaza in registrul special de data certa. Stie cineva ? Sau fac cum ma taie capul ?

angel

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by angel » 06 Feb 2010, 13:27

Deci, Sebastiana.In primul rand te duci la barou si-ti iei registrul special de atestari(ai dreptul sa atesti doar daca esti avocat defintiv).

partile trebuie sa semneze actul in faza ta(tu atesti practic, partile, data certa a incheirii actului)
Iti pastrezi un exemplar la arhiva cabinetului.
fiecare act atesat este trecut in acel registru special pe care ti-l da baroul.

pentru atestare(ca sa nu faci incheiere )iti faci stampila patrata de atestare(cu datele tale, bineanteles).daca n-ai model o sa-ti trimit pe MP unul).

in coltul stanga sus pui stampila rotunda, pe partea alba, barezi si la fel pui stamplia rotunda(sa nu mai fie completata pagina ulterior).
la capsarea paginilor pe partea de interior pui tot stamplia rotunda, care sa cuprinda in mod relativ egal ambele pagini....fix ca notarul ca zic asa.

Mult succes!

sebastiana

Re: Angajare secretara Cab. Indiv.

Post by sebastiana » 08 Feb 2010, 12:09

Unde scrie asta ? Ma intereseaza de ce se face asa sau cine te obliga sa faci toate astea. La barou nu vand registre, trebuie facut de fiecare dupa modelul afisat de ei ( cel putin la noi ). De ce trebuie sa fii definitiv ca sa dai data certa ? Unde e specificat, ca eu n-am gasit nimic ?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 4 guests