succesiune

Post Reply
emi

succesiune

Post by emi » 03 Jul 2009, 12:20

in urma succesiunii de pe urma bunicii ne-a revenit(mie si fratilor mei) 1/2 din casa+1/2 teren curte, iar 1/2 unchiului. Succesiunea a fost facuta in anul 1992, de atunci unchiul nu l-a mai interesat de nimic de casa , nu a mai venit pe la tara de atunci , impozitul pt. casa si teren a fost achitat din 1992-2008 de mama mea chitantele sunt la mine.Acum vine unchiul si ne spune ca vrea sa vanda casa care nu a mai fost locuita de ani de zile dar cu chit. de mana. Eu impreuna cu fratii nu vrem sa renuntam la terenul de casa , iar locuita i-am spus ca fara acte de vanzare cump nu suntem de acord. Daca el a convenit cu cumparatorul s-o vanda cu chit de mana si a si incasat banii, noi cum putem sa actionam impotriva lui mai ales ca am platit impozitul 16 ani. As mai avea o intrebare se poate face la notar act de vanzare cump numai cu actul de succesiune fara intabulare ptr ca nu avem timp pt acesta.

vulpacris

Post by vulpacris » 04 Jul 2009, 00:52

Unchiul din acest motiv a vandut cu "chitanta de mana" pentru ca nu este inscris in cartea funciara, si pentru ca el este proprietar doar pe 1/2 din proprietate.

Ceea ce trebuie sa faceti, este sa deschideti o actiune de partaj succesoral in instanta, prin care sa cereti iesirea din indiviziunea in care sunteti cu unchiul, iar in cerere sa aratati ca acesta a facut un act de vanzare-cumparare sub semnatura privata a intregului imobil fara a avea acordul dvs., si a carei nulitate absoluta cereti sa fie constatata, acesta fiind intocmit cu incalcarea dispozitiilor art. 2 al Titlului X din Legea nr. 247/2005, fiind nul de drept, nefiind incheiat in forma autentica.

Deci prin cererea, facuta in numele mamei dvs. care apare in certificatul de mostenitor din 1992, pe care o depuneti la judecatorie, veti cere:

1) iesirea din indiviziunea dreptului de proprietate asupra imobilului din ...(adresa)..., provenit din succesiunea dupa autoarea (numele bunicii) conform Certificatului de mostenitor nr. ..../1992;
2) constatarea nulitatii absolute a actului de vanzare-cumparare sub semnatura privata, incheiat intre ...(unchiul dvs.)... in calitate de vanzator, si ...(numele celui caruia i-a vandut) ... in calitate de cumparator, a imobilului proprietatea noastra comuna fara a avea acordul nostru si fara a incheia actul de vanzare cumparare in forma autentica prevazuta in mod obligatoriu prin lege.

Dupa ce se da numar de dosar la aceasta cerere, mai faceti o cerere pentru eliberarea unui certificat de grefa in care sa fie mentionate obiectele cererii.

Cu acest certificat de grefa mergeti la biroul de carte funciara si cereti sa se noteze acest litigiu cu privire la imobilul cu adresa...., pentru a nu fi deschisa nici o carte funciara cu privire la acest imobil, si de a nu se inscrie nici un drept de proprietate cu privire la acest imobil pana la solutionarea definitiva a cauzei ce face obiectul dosarului nr...... al Judecatoriei ..... .

Ceea ce v-a dat prin cap, adica sa vindeti si dvs. altcuiva, dar prin notariat, nu este nici legal, nici posibil in lipsa Cartii Funciare, si este si generator de litigii care va vor face sa va petreceti urmatorii ani in salile de judecata. :(

Dupa iesirea din indiviziune, unde puteti cere instantei sa-l oblige pe unchi sa va restituie jumatate din cheltuielile facute, puteti sa faceti ce vreti dvs., lasandu-l pe unchi sa se descurce cu cel caruia i-a luat banii. :-D


:cafea:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests