Numele vechi poate fi folosit?

Discutii privind Societatile Comerciale
Post Reply
nicuvar

Numele vechi poate fi folosit?

Post by nicuvar » 26 Aug 2005, 09:07

Printr-un act aditional, pe langa multe alte modificari, o firma isi schimba denumirea. Intrebarea mea este daca numele vechi poate fi folosit pentru infiintarea unei alte firme? Nu mai exista o alta firma cu acel nume.

dinubocos

Post by dinubocos » 26 Aug 2005, 11:45

Din cate stiu eu, denumirea este blocata o perioada de timp. Parca doi ani. Incearca sa faci rezervarea si vei afla.

nicuvar

Post by nicuvar » 26 Aug 2005, 11:52

Schimbarea denumirii a fost facuta in ianuarie 2001. Cred ca nu ar fi probleme cu blocarea numelui (doar sa nu am probleme cu prescriptia ... :lol: ). Pot face rezervarea chiar daca nu intentionez sa infiintez imediat firma? Cel care face rezervarea trebuie sa si infiinteze firma, sau poate o ruda, un prieten, cu acordul lui?

dinubocos

Post by dinubocos » 26 Aug 2005, 12:02

Nu,nu trebuie sa infiintezi automat si firma. Rezervarea opereaza pentru o perioada de trei luni dupa care trebuie sa o faci din nou.

4wings

salut

Post by 4wings » 29 Aug 2005, 08:14

dinubocos are dreptate, in sensul ca daca odata cu schimbarea denumirii firmei in 2001 s-a operat si radierea denumirii anterioare, termenul de prescriptie de 2 ani curge in baza art. 39 alin. 3 din Legea 26/1990, republicata. asta inseamna ca daca se face din nou rezervarea pe denumirea veche si nu exista alta firma cu acelasi nume, noua societate poate functiona linistita. insa, cum a spus si dinubocos, rezervarea e valabila 3 luni de le eliberare. deci societatea trebuie inregistrata inauntrul acestui termen.

mjustin

Numele vechi poate fi folosit?

Post by mjustin » 16 Oct 2005, 02:03

odata facuta rezervarea de nume(numele vechi) care e valabila 3 luni se poate folosi altfel se face o alta rezervare la finele celor 3 luni pe aceeasi denumire

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests