Capitalul social

Discutii privind Societatile Comerciale
mufa

Capitalul social

Post by mufa » 14 Aug 2005, 11:04

Referitor la capitalul social se stie ca in practica asociatii il retrag la scurt timp dupa infiintarea firmei.
Potrivit legii, acest lucru constituie infractiune? Care sunt consecintele, din punct de vedere legal, ale acestei retrageri?

dinubocos

Post by dinubocos » 14 Aug 2005, 11:44

Banii respectivi ar trebui sa fie in casa sau in banca. Daca sunt scosi de asociati ar trebui sa fie inlocuiti cu bunuri sau servicii cumparate cu acei bani.

Nu cerd sa constituie infractiune dar retragerea lor pur si simplu constituie in mod cert contraventie.

Eventual fa rost de niste facturi care sa justifice suma respectiva.

nicuvar

Post by nicuvar » 14 Aug 2005, 17:24

Capitalul social nu este o suma de bani care trebuie sa existe "fizic" in casa sau in banca. Este un cont in contabilitate. Banii depusi ca si capital social pot fi folositi pentru desfasurarea activitatii, pentru achizitii de marfuri, bunuri, materii prime. Bineinteles, trebuie sa existe documente pentru acestea. Nu pot fi scosi in scopuri personale. In plus, capitalul social poate fi constituit si in natura.

dinubocos

Post by dinubocos » 14 Aug 2005, 18:41

In practica asociatii depun capitalul in banca si dupa constituire isi scot banii. Cred ca la asta se referea intrebarea.

nicuvar

Post by nicuvar » 14 Aug 2005, 18:55

Isi scot banii si ii cheltuiesc ei? Atunci ce rost mai avea sa infiinteze societatea, sa plateasca toate taxele, sa depuna capitalul, etc.

dinubocos

Post by dinubocos » 14 Aug 2005, 19:39

Sunt multi care isi infiinteaza societatea fara a avea o activitate prevazuta in viitorul apropiat. O fac sa fie.
Si atunci au si societatea si banii.

maxxim

Post by maxxim » 16 Aug 2005, 09:50

De ce ar constitui contraventie? Scot capitalul din banca si incep sa cumpar formulare cu regim special, registre, fac stampila, cheltuiesc sigur peste 2 mil. vechi.

norocel

Post by norocel » 16 Aug 2005, 10:11

Maxxim, capitalul social nu ar trebui sa fie expresia valorica a unui patrimoniu?
Daca patrimoniul unei societati se compune numai din acei bani care nu mai exista in cont, mai avem corelatia intre capital si patrimoniu?

maxxim

Post by maxxim » 16 Aug 2005, 10:28

Eu gandesc capitalul social ca fiind aportul asociatilor in vederea desfasurarii activitatii. Mi se pare logic sa-l folosesti, din moment ce nu iti este interzis expres.

dinubocos

Post by dinubocos » 16 Aug 2005, 11:00

Capitalul social, in afara de aportul asociatilor, are rol de garantie pentru creditorii chirografari. Valoarea capitalului social trebuie sa se regaseasca fie in bani fie in bunuri aflate in patrimoniul societatii.
Care crezi ca este rationamentului textului de lege care zice ca, daca scade capitalul social cu ...% fie se completeaza la loc fie se diminueaza capitalul social.

Si oricat as incerca, nu vad cum registrele si formularele cu regim special pot constitui o garantie.

Si Maxxim,
Un jurist adevarat are intotdeauna ultimul cuvant. Am citat dintr-un clasic al acestui forum. Parca era KKO.

maxxim

Post by maxxim » 16 Aug 2005, 12:03

MI-AI ZIS-O!
JOS PALARIA!

dinubocos

Post by dinubocos » 16 Aug 2005, 13:19

:cafea:

diaboliq

Post by diaboliq » 16 Aug 2005, 17:16

Palarii, cafele, pahare cu vin, bere si chiloti roz!!!!
Credeam ca e un forum pentru juristi.

norocel

Post by norocel » 16 Aug 2005, 17:22

Esti suparat rau diabolique! :-D :-D :-D

wittmann

Post by wittmann » 16 Aug 2005, 19:26

Ca sa revenim la subiect... :mad: Retragerea capitalului social echivaleaza cu pierderea activului net?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 6 guests