Infiintare SRL de catre un avocat sau de catre un contabil?

Discutii privind Societatile Comerciale
Post Reply
freedomnet

Infiintare SRL de catre un avocat sau de catre un contabil?

Post by freedomnet » 05 Feb 2014, 10:44

Un prieten de afara si-a facut o firma aici in Romania, prin intermediul unui avocat. A depus actele la ORC si dupa cateva zile avea deja firma. Problema: avocatul se ocupa doar de firma, insa la infiintare nu a dat si sfaturi despre TVA, impozit, etc. Si au urmat alte belele ulterior. Recent, fratele meu a mers la ORC si acolo sfaturile au fost: apelati doar la avocati, ei stiu legislatia. Intrebarea mea este: adevarat, EI cunosc legislatia, insa sunt capabili si de previziuni si analize contabile, etc? Atunci nu mai bine sa se ocupe un contabil de acte?

Silviu

Re: Infiintare SRL de catre un avocat sau de catre un contab

Post by Silviu » 05 Feb 2014, 15:19

Pai! Cand avocatul se ocupa de infiintarea unei firme, inseamna ca primeste o "imputernicire" din partea clientului sau sa depuna inscrisurile necesare la autoritatile romane pentru infiintarea firmei. TVA si impozit si alte chestiuni ar trebui sa fie cunoscute anterior cererii catre avocat in vederea infiintarii firmei. Acest aspect poate face parte din consultanta oferita de respectivul avocat, dar nu este obligatoriu.

Daca doriti sa apelati, in schimb, la un contabil, puteti sa faceti acest lucru. Pentru infiintarea firmei probabil va avea nevoie de o procura speciala in acest sens si desigur, fiind in domeniul "economic" poate sa va sfatuiasca si cu privire la TVA si impozite si alte chestiuni financiare.

carmela8

Re: Infiintare SRL de catre un avocat sau de catre un contab

Post by carmela8 » 05 Feb 2014, 15:24

Ai nevoie neaparat de un contabil sa te indrume referitor la cum e mai bine sa te autorizezi. Avocatul e optional, te poti dispensa de el, insa atentie fiindca intermediarii in servicii pe pot costa mai mult decat avocatii. Sau poti apela la resurse gratuite existente pe net care iti fac dosarul de acte pentru Registrul Comertului.
Sfatul meu: daca esti comod, mergi la avocat! Problem solved.

Guest

Re: Infiintare SRL de catre un avocat sau de catre un contab

Post by Guest » 05 Apr 2015, 21:44

Cel mai bine este sa gasesti pe cineva care sa le stie pe toate, sa te ajute cun infiintarea firmei, sa iti spuna ce impozite si taxe sa platesti, dar cel mai important sa te folosesti de experienta antreprenoriala acumulata in timp, personal, nu ca stii tu pe cineva sau am auzit eu ca asa trebuie.Avocatul te ajuta cu firma, contabilul iti spune de taxe, dar daca esti la inceput de drum ce te faci?O dai in bara de minim 5 ori sa iti mearga o data.Recomand ca sa nu o dati in bara de 10 ori si sa ajungeti ca mine sa infiintati societati de toate tipurile la Registrul Comertului si la o parte din ele sa le tineti si evidenta , este bine sa verifici de 10 ori daca este pasul firesc care trebuie facut!Exista piata pentru ceea ce vreau eu sa deschid, cum abordez clientii, cum ma fac cunoscut, cum sta concurenta, am un produs care se cauta?etc.Nu mai merge pe principiul daca la vecinu merge tre sa mearga si la mine.

docloud

Re: Infiintare SRL de catre un avocat sau de catre un contabil?

Post by docloud » 30 Jan 2019, 22:01

O alta forma des intalnita este aceea de ati intocmii singur actele cu ajutorul unei aplicatii care sa te indrume in acest mod. Azi sunt foarte multe aplicatii gen approd, sau regend. Mai tot se intocmeste online, inclusiv obtinerea de certificate constatatoare de la ONRC

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests