contract de vanzare cumparare sau consignatie sau ...

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
Post Reply
draudiu

contract de vanzare cumparare sau consignatie sau ...

Post by draudiu » 19 Jan 2007, 14:42

Am o societate care vinde anumite bunuri de valoare mare.

Ideea e ca aceasta societate expune bunurile in diferite locatii cum ar fi magazine de mobila, spatii de vanzare automobile etc.

Clientul care vine sa cumpere mobila/automobil vede respectivul obiect expus de societatea la care lucrez si il cumpara.

Problema mea este urmatoarea:
Obiectele respective nu sunt proprietatea societatii. Ele sunt luate de la anumite persoane, societatea comportandu-se din acest punct de vedere ca un intermediar.
Cum ma sfatuiti sa procedez pentru a reglementa raporturile dintre soc si persoanele de la care achizitioneaza bunurile respective, astfel incat sa nu se ridice probleme dpdv fiscal? Astfel:
- sa fac un contract de consignatie cu persoanele de la care iau obiectul? (nu agreez aceasta varianta)
- sa astept sa se vanda dupa care sa fac un contract de vanzare cumparare antedatat cu persoana de la care iau obiectele?
- sa inchei un contract de vanzare cumparare cu termen, urmand ca banii sa fie platiti mai tarziu (dupa vanzarea lor) astfel incat proprietatea sa se transmita anterior platii, dar supa vanzarea obiectelor catre cumparatorii finali?
- .... alta varianta ....

Pe mine ma intereseaza dpdv fiscal, cum vedeti dvs problema. Care ar fi cea mai eleganta solutie care sa nu ridice probleme de fiscalitate (spre exemplu la consignatie stiu ca trebuie retinut 10% - impozitul datorat de consignatar - si platit de soc la care lucrez).

Va multumesc si sper ca am fost suficient de clar.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests