ASOCIAT UNIC LA UN SRL IN LICHIDARE...........

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
Post Reply
irony26

ASOCIAT UNIC LA UN SRL IN LICHIDARE...........

Post by irony26 » 27 Dec 2006, 10:37

un asociat al unui SRL care a fost lichidat in urma procedurii insolventei, dupa cat timp poate sa isi infiiteze o noua firma la care poate fi din nou atat administrator cat si asociat unic?

unde pot citi despre aceasta problema?

As vrea sa aflu de fapt daca o persoana care a fost asociat unic la un SRL in faliment poate si dupa cat timp sa isi infiinteze o noua firma?

astept o parere si un raspuns urgent....

PLEASE.........................

bubulina

Post by bubulina » 27 Dec 2006, 15:08

Pai daca societatea respectiva este radiata nu vad de ce nu ar putea infiinta o noua societate. :cafea:

irony26

Post by irony26 » 27 Dec 2006, 15:38

pai nu exista nicaieri o sanctiune pentru ca a falimentat o societate?

nu prevede nici o lege faptul ca nu mai are voie timp de atati ani sa fie asociat sau / si administrator la o alta societate ca sanctiune pentru ca a bagat alta societate in faliment?

luc4s

Post by luc4s » 28 Dec 2006, 10:26

irony26 wrote:pai nu exista nicaieri o sanctiune pentru ca a falimentat o societate?

nu prevede nici o lege faptul ca nu mai are voie timp de atati ani sa fie asociat sau / si administrator la o alta societate ca sanctiune pentru ca a bagat alta societate in faliment?
Din cate stiu eu nu.
Daca cu a 2 a societate infiintata va avea probleme si va ajunge aproape de faliment, nu i se va permite reorganizarea, ci va fi direct lichidata, tocmai pt faptul ca a mai avut o societate care a intrat in lichidare.

alinutzza

Post by alinutzza » 30 Dec 2006, 22:19

Si daca i s-a antrenat raspunderea personala a administratorului in cadrul procedurii insolventei?

hanibal

Post by hanibal » 07 Jan 2007, 22:10

Din cite stiu eu faptul ca o persoana a mai avut o societate care a fost lichidata nu este un impediment pentru aceasta persoana sa ceara reorganizarea unei alte societati la care este asociat. Legea 86 interzice doar reorganizarea unor soc. com. care in ultimii cinci ani au mai facut obiectul unei cereri de reorganizare.

hanibal

Post by hanibal » 07 Jan 2007, 22:13

Nu este impediment nici daca i s-=a atras raspunderea in procedura falimentului...
Eu zic ca ar fi bine sa se instituie unele interdictii pentru o anumita parte a intreprinzatorilor care isi duc societatea la faliment.
:evil:

draudiu

Post by draudiu » 19 Jan 2007, 14:53

Daca i s-a stabilit raspunderea personala pentru falimentul societatii, nu i se trece acest lucru in cazierul fiscal?
Asta ar putea fi un impediment.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests