Client strain refuza plata prestatiei

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
Post Reply
talmaciu

Client strain refuza plata prestatiei

Post by talmaciu » 30 Nov 2006, 20:52

Buna ziua sau buna seara :) Va rog frumos sa-mi dati un sfat pentru urmatoarea situatie: am lucrat 1 luna in strainatate fara acte pentru o firma foarte-foarte mare, chiar la sediul acesteia, prin intermediul unui interpus (cetatean roman cu resedinta in strainatate), care a facut de altfel parte din echipa care a lucrat pe proiectul respectiv, in calitate de project manager (firma respectiva nu cunoaste situatia mea de-atunci si de acum). El urma sa ma plateasca in baza unei facturi fiscale romanesti, intocmita corect... deci impozitele le platesc corect, daca vin banii, pentru ca prestatia respectiva se poate realiza si in tara teoretic... Am martori si probe scrise (contract, factura pro forma semnata de "client", documente de acces in sediul firmei respective, pasaport, etc.) care dovedesc prezenta mea acolo pentru perioada respectiva, precum si documentele realizate ca si contributie a mea la proiectul respectiv. Cum sa fac sa-mi recuperez banii respectivi? Ce probleme as putea avea datorita lipsei documentelor de munca? Cine ar fi trebuit sa solicite si sa obtina documentele respective pentru mine? Va multumesc anticipat.

varsatorsator

Post by varsatorsator » 01 Dec 2006, 15:55

Hai sa ne lamurim! Tu de fapt ai lucrat pentru un subcontractor al firmei straine, acest subcontractor fiind cetateanul roman rezident in strainatate.
Acestui domn i-ai emis o factura proforma in calitate de ce, de persoana fizica autorizata? Pentru ca daca vorbim de facturi inseamna ca in Romania detii ori o societate comerciala ori esti pers.fiz. autorizata ori ..
apoi ai vorbit de un contract. Care sunt partile acestui contract, tu si cetateanul rezident? Da-ne mai multe informatii.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests