Infiintare societate comerciala

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
Post Reply
pantera_roz

Infiintare societate comerciala

Post by pantera_roz » 14 Jul 2006, 12:28

Stie cineva ce cod CAEN trebuie sa contina actul constitutiv al unei societati comerciale care intermediaza credite (colaborand cu o banca bineinteles), avand un comision din creditele pe care le acorda in final banca???

catauta

Post by catauta » 14 Jul 2006, 12:50

uita-te si tu la intermedieri financiare si vezi ca nu mai ai voie sa pui si alta activitate, este cod unic.

pantera_roz

Post by pantera_roz » 14 Jul 2006, 13:09

Am gasit codul 6713

Activitati auxiliare intermedierilor financiare (cu exceptia caselor de asigurari si de pensii)

Aceasta clasa include:
- activitatile auxiliare ale intermedierilor financiare care nu au fost clasificate in alte clase, ca cele de consultatii financiare si ale intermediarilor de credite ipotecare, ale birourilor de schimb etc.

Acesta trebuie sa fie unic ??? Cat trebuie sa fie capitalul social?
Alte coduri nu cred ca se potrivesc.......

catauta

Post by catauta » 14 Jul 2006, 13:14

da codul trebuie sa fie unic, iar capitalul nu cred ca are alta valoare decat cel impus la SRL, doar daca este soc. de leasing trebuie o anumita suma.

pantera_roz

Post by pantera_roz » 14 Jul 2006, 13:19

Spune-mi si mie unde gasesc o lista cu codurile care trebuie sa fie unice ...activitati unice prestate de intreprinderi...
Pls!!!

catauta

Post by catauta » 17 Jul 2006, 06:55

nu stiu care sunt toate codurile unice, am stiut ce ai intrebat tu pentru ca m-am lovit odata si eu de codul asta....
poti afla de la cineva care lucreaza la Registru, probabil sunt date in Normele lor metodologice, nu stiu mai mult.

pernes

Post by pernes » 17 Jul 2006, 07:08

try www.onrc.ro, apoi cauta nomenclatorul CAEN si in cadrul acestuia activitatile desfasurate sub conditie

bubulina

Re: Infiintare societate comerciala

Post by bubulina » 19 Jul 2006, 18:30

pantera_roz wrote:Stie cineva ce cod CAEN trebuie sa contina actul constitutiv al unei societati comerciale care intermediaza credite (colaborand cu o banca bineinteles), avand un comision din creditele pe care le acorda in final banca???
merge si pe 6713 dar si pe 7414.Nu trebuie sa fie obiect unic.
Trust me!!!

Firtzy

inteligenta cine a codat-o ?

Post by Firtzy » 20 Jul 2006, 14:13

Eu sunt un tip foarte lenes si asa vreau sa raman.
Problema cu noi este ca nimeni nu monitorizeaza ideile geniale.
Acuma se cauta facilitati si bani .
Banii vin GRATIS de la UE. Se pare ca ideile nu vin de loc.
Ar trebui ca cineva - nu eu- sa faca un ghid care sa prezinte toate facilitatile existente intr-o brosura si toate sursele de finantare , astfel incat TINERII SA ISI POATA PUNE IDEILE IN PRACTICA .SA CREASCA PIB-UL.SA CREASCA CONTRIBUTIILE LA ASIGURARILE SOCIALE.LENESI CA MINE SA POATA DORMI LINISTITI .

bubulina

Post by bubulina » 20 Jul 2006, 16:25

Draga Firtzy nu esti deloc la subiect Te invit la o
:cafea:

Firtzy

Aduc eu biscuitii.

Post by Firtzy » 20 Jul 2006, 16:31

Vin cu cea mai mare placere. Mai ales ca nu am chef sa ma pregatesc pentru marea confruntare cu un Secretar de Stat.
I am a little bit Shaking.
Cine vrea sa ma insoteasca e invitatul meu.
Cu alte cuvinte , nu ar fi mai bine sa vii tu la mine ??? :floare: :floare: :floare:

Firtzy

Post by Firtzy » 20 Jul 2006, 16:43

Motivul pentru care am postat aici este ca Subiectul se cheama "Infiintare Societate Comerciala" si deja era prea tarziu.Abia cand am terminat de scris am realizat ca de fapt se refera la o situatie usor colaterala cu ceea ce aveam eu in cap.
Eu cred in 3 lucruri : Copii
Ecologie-Dezvoltare Durabila
Mediul de Afaceri
Si vreau sa depun o motiune in cadrul Organizatiei de Tineret a partidului din care fac parte si care sa se cheme :"Viitorul Romaniei sint E.>U.?"
Si abia acum poate ajung la subiect de fapt : vreau ca tinerii sa aiba acces cat mai usor la o linie de credit si sa poata beneficia de informatiile juridice minime necesare pentru a infiinta,organiza si conduce o Societate Comerciala .De orice fel ar fi ea .
Sper ca mai clar de atat nu puteam sa ma fac.Si de fapt asa si e.Oricat as vrea .Nu pot . Mai mult .
Cine vrea , ma poate ajuta.E chiar invitat sa o faca . Help !!!
Imi dau seama ca e un proiect prea mare pentru minesi ar fi pacat sa nu iasa bine .

croc

Post by croc » 04 Aug 2006, 16:06

firtzy, esti dus cu pluta.


pt pantera roz: am o situatie identica; am primit raspuns de la Institutul National de Statistica cum ca aceste activitati se incadreaza la clasa 6713 din CAEN.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests