Masa credala

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
Post Reply
horus

Masa credala

Post by horus » 15 Jun 2006, 14:02

Acum 4 ani in calitate de administrator la o societate am creditat firma din banii proprii cu suma de 900 mil lei.Am in acest sens un contract de imprumut intre mine ca persoana fizica si societatea administrata tot de mine.Acest contract nu este incheiat la notariat ci este un act prin care eu ca si persoana fizica creditez firma cu bani>Inafara de acest act nu mai am nimic.Acesti bani se regasesc in contabilitate evidentiati pe contul 455.Anul trecut din motive de sanatate am cesionat firma unui fost asociat care intre timp a falimentat.Activele firmei acopera suficient toate creantele.Ma pot inscrie la masa credala cu acest contract ca sa imi recuperez banii,si ce sanse de cistig am ? Mai am nevoie de ceva documente suplimentare si cum ma pot apara in conditiile in care ma contesta cineva ? Va multumesc.

robin_hood_2

Post by robin_hood_2 » 18 Jun 2006, 08:08

Cand ai cesionat firma, nu ai avut nici o pretentie financiara?Ma gandesc ca, chiar daca aveai probleme de sanatate sau orice alte probleme, daca nu te intelegeai dinainte cu privire la termenii cesiunii-ca sa fie un avantaj reciproc, puteai cere dizolvarea -de ex. pt. "neintelegeri grave" cu acest fost asociat.Acum faptul e consumat, dar poti sa dai detalii?Adica as vrea sa stiu de ce nu ai cerut returnarea imprumutului atunci cand ai cesionat.

De obicei, poti imprumuta firma - se numeste"aport asociat", si se face o dispozitie de plata;poti face asta oricand e nevoie, fara probleme;daca vrei ca firma sa-ti restituie banii, se face un ordin de plata.Aceste operatiuni se evidentiaza intr-un cont(posibil acest 455).

Daca ai creditat firma, in mod normal poti sa faci parte din masa credala, chiar daca nu mai ai calitatea pe care o aveai in mom. imprumutului, dar coada e lunga si sunt creditori care au prioritate.
Stii exact care mai e situatia fin. a firmei?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests