penalitati care depasesc nivelul obligatiei?

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
Post Reply
Motanu

penalitati care depasesc nivelul obligatiei?

Post by Motanu » 10 May 2006, 10:11

As dori sa stiu daca, din practica judiciara, cunoaste cineva o situatie in care instanta a acceptat ca totalul penalitatilor sa depaseasca suma asupra careia au fost calculate.
In speta, exista un contract, incheiat in mod valabil intre parti, societati comerciale, in care sunt prevazute penalitati pentru intarzierea la plata, dar nu se stipuleaza in mod expres ca penalitatile pot depasi nivelul obligatiei (cerinta a art. 4 Legea 469/2002).
In ca o data, cunoaste cineva o situatie in care instanta sa fi acceptat penalitati mai mari decat nivelul obligatiei, in conditiile aratate mai sus? Mie imi vine foarte greu sa cred, dar am avut o discutie in contradictoriu cu un fost coleg, care sustine contrariul, fara justificari serioase.

participant

Post by participant » 10 May 2006, 16:16

se pot obtine penalitati mai mari daca acel contract e incheiat in perioada 1997-2002.
Daca e intre 1992-1997 sau dupa 2002 nu se poate
a se vedea Lg.76/92, OUG 10/97, Lg 469/2002

Motanu

Post by Motanu » 12 May 2006, 12:01

Da, asa m-am gandit si eu. Primele doua acte normative nu mai sunt in vigoare, dar legea privind intarirea disciplinei contractuale este, iar contractul e incheiat ulterior aparitiei legii.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests