stampila

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
Post Reply
erika

stampila

Post by erika » 07 Jun 2006, 10:14

ma poate ajuta cineva cu legislatia referitoare la regimul stampilelor? macar un indiciu......pls

krisstina

Post by krisstina » 07 Jun 2006, 10:26

Poate gasesti ceva care sa te intereseze aici:

http://www.avocatura.com/modules.php?na ... t=stampila

erika

Post by erika » 07 Jun 2006, 12:21

:( doream sa stiu daca legea ma obliga sa am stampila rotunda, patrata sau de alta forma; pentru ce categorii de servicii se folosesc stampilele astea, culorile tusurilor daca semnifica ceva, etc.
toate astea pt ca am primit un contract stampilat cu o stampila patrata, ca si cea pe care o folosim pentru antet. in principiu ma interesa un act normativ care reglementeaza toate astea, dar nu stiu pe unde sa caut

krisstina

Post by krisstina » 07 Jun 2006, 12:31

Norocel a scris, la pg. 2 - linkul pe care ti l-am dat:

"
Stim cu totii ca orice obligatie are un temei care poate fi, dupa caz, legea, conventia partilor etc
Repet ceea ce am spus si mai sus, ca nu stiu (si nu cred) sa existe vreun act normativ care sa contina o dispozitie generala privind obligativitatea unei persoane juridice de a avea stampila sub sanctiunea x.

Legiuitorul a stabilit reguli generale doar in privinta folosirii sigiliilor cu stema Romaniei.
Stampila nu are un anumit regim juridic general.
Nu am vazut nici un act normativ care sa spuna ca o semnatura pe care nu s-a aplicat stampila nu are valabilitate.
Persoanele juridice din Romania si-au stabilit prin acte interne reguli proprii privind stampilele.
In cazul institutiilor publice s-au stabilit anumite obligatii prin acte normative deoarece in acest caz se protejeaza un interes public.

In concluzie, nu spun nici ca este bine nici ca este rau, nici ca este util dar nici inutil pentru o persoana juridica de drept privat (cum ar fi o societate comerciala) sa aiba sau nu stampila dar legislatia actuala nu prevede nici obligatia generala da a avea stampila si nici sanctiuni pentru nefolosirea acesteia.
Si daca nu avem text de lege si sanctiune, de unde ideea ca actul semnat de reprezentantul care are specimen de semnatura la RC, nu ar fi valabil daca ii lipseste stampila?".

Pelerinul

Post by Pelerinul » 07 Jun 2006, 19:20

Din pacate nu exista un act normativ care sa stabileasca regimul stampilelor.
Prin legi speciale s-au stabilit modele de stampile pentru unele profesii, vezi avocatii si notarii.
In concluzie, stampila unei societati comerciale poate avea orice forma, orice text, orice culoare.

teodora29

Post by teodora29 » 08 Jun 2006, 15:43

Trebuie sa existe stampila obligatoriu , eu am avut un dosar in care am pierdut pentru ca actul care facea dovada obligatiei de plata a debitorului nu a fost stampilat de catre debitor , ci doar de catre creditor. In consecinta instanta nu a tinut cont de acest act , deoarece in cotinutul sau lipseste stampila.Am facut recurs, vedem in toamna ce solutie o sa dea instanta de recurs.

norocel

Post by norocel » 08 Jun 2006, 15:55

teodora29 wrote:Trebuie sa existe stampila obligatoriu.
Un jurist se exprima asa: trebuie sa...pentru ca asa prevede art. x din Legea y. :mrgreen:

teodora29

Post by teodora29 » 08 Jun 2006, 16:07

Norocel...m-am exprimat asa cum s-a exprimat instanta in sentinta comerciala, chiar daca te surprinde nu face trimitere la nici un act normativ.......as fi vrut sa stiu si eu acest act normatiiv si sa-l spun tuturor , din pacate ...... :(

norocel

Post by norocel » 08 Jun 2006, 16:10

Asta era si ideea.
Sa nu acceptam solutii nemotivate in drept.

teodora29

Post by teodora29 » 08 Jun 2006, 16:19

Eu nu accept aceasta solutie , de asta am si formulat recurs , insa ce ne facem daca se respinge recursul ? :( ..Ramane de vazut........va anunt la momentul potrivit.

Pelerinul

Post by Pelerinul » 08 Jun 2006, 18:54

Din pacate, se pare ca institutia stampilei este atat de impamantenita incat pana si judecatorii uita ca nu exista prevederi legale in domeniu.
Si sa mai tinem cont si de faptul ca in multe state nu se foloseste stampila de catre societati comerciale.
Decat in relatiile cu partenerii romani! :mrgreen:

ATX2003

Post by ATX2003 » 08 Jun 2006, 22:21

Am avut rabdarea sa caut cam tot ce exista acte normative in vigoare in materia stampilelor. Am exclus cele de vot pentru alegeri si am ramas cu astea:
-ORDIN nr. 1.013 din 10 iulie 2000 al MINISTERULUI FINANTELOR
privind procurarea stampilelor si regimul special al evidentei marcilor alocate structurilor proprii care efectueaza certificarea bilanturilor contabile si a conturilor de executie bugetara
MONITORUL OFICIAL nr. 344 din 25 iulie 2000

-ORDIN nr. 256 din 7 aprilie 2003 al MINISTERULUI AGRICULTURII, ALIMENTATIEI SI PADURILOR
pentru aprobarea modelului de stampila, precum si a modelului de proces-verbal ce vor fi utilizate de catre departamentul de inspectii din cadrul directiilor generale pentru agricultura si industrie alimentara judetene
MONITORUL OFICIAL nr. 262 din 16 aprilie 2003

Asa ca pentru societati comerciale fiecare cum ii place si unde vrea sa o tine in buzunar sau poseta.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests