neindeplinirea obligatiei de plata a produsului cumparat

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
croc

neindeplinirea obligatiei de plata a produsului cumparat

Post by croc » 13 Dec 2005, 16:53

am vandut o serie de accesorii auto unei pf (vanzatorul e pj si a efectuat vanzarea in indeplinirea obiectului sau de activitate);

am prestat de asemenea si serviciile de montare a accesoriilor respective;

pf nu mi-a platit nici un ban si nici nu-mi va plati vreodata;
pf este utilizatorul auto, proprietar fiind o soc de leasing;
auto accesorizat :mrgreen: este la mine in service, asadar as putea sa demontez accesoriile dar, avand in vedere ca nu am incheiat contract in care sa precizam ca transferul proprietatii se face la data platii, sau sa inseram un pact comisoriu pentru rezolutiunea contractului, ma vad in postura de a avea un simplu drept de creanta impotriva cumparatorului;

si daca totusi ignor dreptul sau de proprietate asupra accesoriilor si mi le demontez?????


:floare:

fuji

Post by fuji » 13 Dec 2005, 17:24

Ofera detalii, Croc.
De regula, in cazul unui leasing, masinile se livreaza cu toate accesoriile dorite de utilizator pe baza unei oferte a furnizorului.Contractul de leasing are in vedere valoarea totala a masinii cu toate accesoriile dorite de utiziator.
In cazul tau este o masina luata in leasing, in care utilizatorul a dorit ulterior alte accesorii de la altcineva decat furnizorul ?

croc

Post by croc » 13 Dec 2005, 17:56

corect fuji;

a dorit si alte accesorii (ecran TV, jenti, bla, bla);

nu stiu cum naiba a cerut asta, pentru ca de regula, utilizatorul nu are voie sa modifice auto;

wittmann

Post by wittmann » 13 Dec 2005, 20:35

Si daca demontezi accesoriile ce se poate intampla? :grin:

croc

Post by croc » 13 Dec 2005, 21:02

eu tot le demontez :evil: :twisted: ;
dan ma gandesc ca poate sa vina propritarun :mrgreen: si sa ma acuze de ..........abuz de incredere? :mrgreen:

zic si eu!

ce parere aveti?

fuji

Post by fuji » 13 Dec 2005, 21:38

Pai daca propiretarul habar n-are....utilizatorul a facut ceva fara acordul lui....
Deci si eu zic ca poti demonta toate imbunatatirile facute

croc

Post by croc » 13 Dec 2005, 21:56

proprietarul auto habar nu are;
dar proprietarul accesoriilor a devenit utilizatorul, pentru ca el mi le-a comandat, si pe numele lui au fost emise facturile;

haricleea

Post by haricleea » 13 Dec 2005, 22:39

poti sa incerci sa faci aplicarea art 235 cpc (asigurare dovezi) sa te asiguri ca daca il dai in judecata nu isi indeparteaza accesoriile de pe masina.dupa care, cu facturile, il dai in judecata.pe tine te intereseaza banii sau accesoriile?

croc

Post by croc » 14 Dec 2005, 07:07

as vrea accesoriile pentru ca banii nu cred ca ii mai vad;
dupa ce iau accesoriile, ii cer diferenta de valoare :mrgreen: ;

wav

Post by wav » 15 Dec 2005, 12:33

Intrebarea e cat de tare sctrici masina daca iti iei accesoriile inapoi. ca aici ai putea avea necazuri cu proprietarul.
Altfel, in relatia ta cu utilizatorul s-a incheiat vreun contract scris adica?
Insa si in lipsa unui astfel de contract poti linistit sa nu ii dai accesoriile (nu stiu cum faci cu manopera), invocand o chestie pe care eu o iubesc mult: exceptio non adimpleti contractus.
Nu are importanta daca ai un contract scris caci vanzare de bunuri mobile nu este supusa dpdv al valabilitatii conditiei de fond a formei scrise ad validitatem iar ad probationem te folosesti de facturi.
daca pentru accesorii e simplu: invoci exceptia de neexecutare a contractului fata de vanzarea accesoriilor (si adica nu i le mai dai pana nu-ti plateste), nu stiu cum sa-ti spun sa recuperezi contravaloarea manoperei la montaj.
Urmeaza sa te gandesti daca poti sa o suporti singur, avand in vedere ca iti raman accesoriile.
Exceptia o invoci direct fata de utilizator, dar te-as sfatui in scris.

sechmet

Post by sechmet » 15 Dec 2005, 12:50

Eu am inteles ca accesoriile au fost montate mai demult nu acum.

wav

Post by wav » 15 Dec 2005, 13:08

asa am inteles si eu.
numai ca am mai inteles suplimentar (nu stiu daca si corect) ca de cand au fost montate accesoriile masina nu a parasit service-ul lui Croc. De aia am zis ca poate sa le dea jos si sa spuna ca nu le monteaza si nici nu le preda pers. fizice utilizator pana ce acest nu plateste contravaloarea accesoriilor si a manoperei.
Singura problema aici e cu manopera deja efectuata si cu cea aferenta demontarii.

croc

Post by croc » 15 Dec 2005, 13:59

multumesc frumos pentru postari;

ati inteles corect, au fost montate mai demult pe auto;
acesta a plecat din service cu accesoriile, dar s-a intors (a avut un accident);

pentru manopera ma gandesc sa merg pe calea instantei (somatie de plata- am facturi semnate, etc;)
de asemenea as merge in instanta si pe diferenta de valoare a accesoriilor (intre momentul cumpararii si mementul prezent al demontarii), dar cred ca am nevoie de expertiza si ca nu merge pe somatie;


cu proprietarul (soc. de leasing), nu cred sa am probleme (ramane gaurit plafonul -ecran TV a fost in plafon), dar eu am montat accesoriile la comanda utilizatorului; sa-l ia pe el la goana :mrgreen:; cel mult ma gandesc sa-i fac o informare si sa-i cer sa-mi spuna daca vrea sau nu sa ia masina cu accesorii si sa mi le plateasca)
ce parere aveti?

denominatus

Post by denominatus » 15 Dec 2005, 16:54

Eu zic asa:
daca ai comanda ferma semnata de utilizator, (care se pupa cu conditiile din contractul de leasing in sensul in care utilizatorul are dreptul de a aduce imbunatatiri bunului - dar tu esti tert, nu te prea intereseaza), daca ai facturi semnate si acceptate, ...

tine-i masina, ca ai drept de retentie...
asta e cea mai misto chestie...
vine el si plateste... ca altfel, plateste firmei de leasing pentru folosinta si nu are folosinta....
iar dupa un anumit termen de neplata, contractul se reziliaza, (ceea ce inseamna ca a platit degeaba pana acum, iar avansul am impresia ca se pierde)... iar firma de leasing are recuperatori de masini, care ti-o salta de pe strada. (deci n-o tine pe strada, ci in incinta :) )

ca bunurile e posibil sa nu le mai poti revinde (si le tii in stoc pana iti vine un nou musteriu, care poate o sa vrea ultimul model, nu vechitura din magazia ta...)

notifica-l pe utilizator si pune-l in intarziere cu suma de bani
notifica-l si pe proprietar asupra starii de fapt... si... nu stiu cu ce-l poti prinde pe proprietar (f de lizing)

in mare fuga.. :) deslusesti tu ce si cum...

croc

Post by croc » 16 Dec 2005, 09:26

deslusesc, deslusesc, :) ;

nu vine sa plateasca pentru ca i s-a reziliat deja contractul de catre firma de leasing;

nu imi dau seama acum daca pot opune dreptul meu de retentie proprietarului auto - f. de leasing;

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests