contract de imprumut persoana fizica - persoana juridica

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
croc

Post by croc » 22 Aug 2005, 14:35

pleeeeeeeeeeeeeeeeeez :grin:

croc

Post by croc » 22 Aug 2005, 14:55

cu ajutorul unui prieten :mrgreen: am gasit asa:

Lg. 12/1990
art. 1.
Constituie activitati comerciale ilicite si atrag raspunderea contraventionala sau penala, dupa caz, fata de cei care le-au savirsit, urmatoarele fapte:
a)efectuarea de acte sau fapte de comert de natura celor prevazute in Codul comercial sau in alte legi, fara indeplinirea conditiilor stabilite prin lege ;


art. 6.

1). Marfurile sau produsele care au servit sau au fost destinate sa serveasca la savirsirea vreuneia din faptele prevazute de Art. 1 lit. a), b), d), e), g) si j), daca sint ale contravenientului sau ale agentului economic, ca si sumele de bani si lucrurile dobindite, in mod vadit, prin savirsirea contraventiei se confisca si se valorifica in conditiile legii, contravaloarea lor facindu-se venit la bugetul administratiei centrale de stat.
2). Veniturile obtinute ilicit de persoanele fizice sau juridice din activitatile prevazute de Art. 1, precum si incasarile in intregime din vinzarea marfurilor a caror provenienta nu poate fi dovedita, se preiau ca venit la bugetul administratiei centrale de stat.
Art. 2
c)faptele de la lit. a), b), e), g), i), j), si k), cu inchisoare contraventionala :mrgreen: de la 3 luni la 6 luni sau amenda de la 100.000 lei la 150.000 lei.

Ce parere aveti?

ainsof

Post by ainsof » 22 Aug 2005, 17:29

Daca incalci principiul specialitatii capacitatii de folosinta prin incheierea unui contract de imprumut (ca imprumutator) fara sa ai aceasta activitate in obiectul de activitate, contractul este nul si se aplica si sanctiunile din Legea nr.12/1990.
Dar tu am vazut ca ai pus intrebarea daca o persoana fizica poate imprumuta o persoana juridica.

croc

Post by croc » 22 Aug 2005, 17:30

asa este, dar acum m-am lovit de asta; :grin:

ainsof

Post by ainsof » 22 Aug 2005, 17:36

Asa deci, era alta intrebare.

kko

Post by kko » 22 Aug 2005, 17:57

Croc, intamplator mai am memorie .
Citeste aici :

http://www.avocatura.com/modules.php?na ... sc&start=0

croc

Post by croc » 22 Aug 2005, 19:46

cunosc KKO, cunosc; :(
am invatat pe de rost tot ce a postat fiecare forumist despre asta;

dar tot nu m-am lamurit;

iar textul de lege postat l-am descoperit astazi de abia;

nu aveam cunostinta de el;

in sfarsit, eu am inteles ca nu este indicat sa efectuezi operatiuni de creditare fara sa ai in ob de activitate asa ceva, pentru ca se aplica sanctiunile legii 12/1990.

vorbea cineva despre creditarile in scop de ajutor financiar, efectuate intre societatile din acelasi grup;

era si un act normativ, lg. 161/2003, dar ma intrebam daca mai sunt si alte acte normative care sa permita efectuarea acestei operatiuni intre membrii unui grup;


da, ainsof, era alta intrebare :mrgreen:

acuma, nu ma critica si tu, sunt destul de amarat :( :mrgreen:

indian

Post by indian » 22 Aug 2005, 21:30

Persoana fizica imprumuta persoana juridica.
De ce este necesar ca PJ in obiectul de activitate activitati de creditare? Ea nu crediteaza ci este creditata.
Primeste un sprijin financiar temporar. Care este problema ?
Eu cred ca ar fi existat probleme de acest fel daca societatea ar fi acordat creditul. Atunci s-ar fi pus problema ob de activ sau a obligativitatii utilizarii mijloacelor financiare in scopul indeplinirii ob de activitate, bla,bla,bla....

dinubocos

Post by dinubocos » 22 Aug 2005, 21:34

Indiene, asta cu obiectul de activitate nu are legatura cu creditul.
A vrut Croc sa ne confuzeze!
In rest ai dreptate!

croc

Post by croc » 22 Aug 2005, 22:09

nu am vrut, imi pare rau :(

dinubocos

Post by dinubocos » 23 Aug 2005, 15:47

Vrei sa credem?! :evil:

croc

Post by croc » 23 Aug 2005, 16:09

eu asa as vrea, dar nu va pot obliga :(

dinubocos

Post by dinubocos » 23 Aug 2005, 16:32

Ok, uite ca eu te cred!

croc

Post by croc » 23 Aug 2005, 16:35

:)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests