habar nu am de unde sa o apuc :(

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
Post Reply
croc

habar nu am de unde sa o apuc :(

Post by croc » 28 Jul 2005, 16:34

cum ati incadra voi urmatoarea operatiune:
X este soc. com, are ca obiect de activitate comert cu bunuri rulate;
le aduce din afara tarii si le vinde, tot catre sc, de regula;

din afara tarii le cumpara insa cu banii..........................cumparatorului;

adica, viitorul cumparator ii da banii necesari, le cumpara, apoi i le revinde in tara, la un pret mai mare, care cuprinde si comisionul;

la vanzarea catre cumparator, acesta plateste practic numai comisionul, restul pretului platindu-l deja;

voi intelegeti ceva?

norocel

Post by norocel » 28 Jul 2005, 16:41

Cred ca este un contract de comision.
Spune-mi cand si cum se transmite proprietatea asupra marfurilor?

dinubocos

Post by dinubocos » 28 Jul 2005, 16:44

Inteleg ca aceasta sc cumpara bunurile in nume propriu si apoi le revinde.
Partea cu banii clientului este accesorie. Cred ca este un contract de vanzare cumparare cu livrarea bunului la termen si cu plata unui avans.

norocel

Post by norocel » 28 Jul 2005, 16:46

Pana la urma il bagi in ce tipar vrei dar este foarte important de analizat problema riscurilor.

croc

Post by croc » 28 Jul 2005, 17:00

pai avem asa: societatea X cumpara, cu banii lui Y, dar in numele sau, diverse bunuri;
devine proprietar asupra lor, apoi le vinde lui Y;
pretul de vanzare catre Y este mai mare decat cel cu care a cumparat X (se adauga comisionul);
Y nu mai plateste insa decat suma care reprezinta comisionul, restul fiind platit deja;

dinubocos

Post by dinubocos » 28 Jul 2005, 17:10

Cam ce spuneam si eu. Si cum in astfel de cazuri firma care cumpara si revinde "face cinste" cu contractul totul este OK.

croc

Post by croc » 28 Jul 2005, 17:17

de ce ai spus cu vanzare la termen?
cred ca am inteles solutie ai dat, dar asta nu am inteles-o!

deci am doua variante: vanzare si comision;
le voi rumega si va anunt pe care am ales-o :mrgreen:

parca parca am inceput sa vad luminita....................

dinubocos

Post by dinubocos » 28 Jul 2005, 17:35

La termen pentru ca probabil in momentul platii avansului se stabileste un termen pentru livrare.
Daca bunul intra in gestiunea societatii care apoi il revinde nu prea se impaca cu contractul de comision.

norocel

Post by norocel » 29 Jul 2005, 06:48

Poti face orice contract, cu clauzele care te ajuta sa realizezezi ce si-au propus partile.
In baza principiului libertatii de vointa, intr-un contract pot fi inserate toate clauzele care nu contravin normelor de ordine publica si bunelor moravuri.
Si nu-i musai sa ai un contract numit, dar daca nu este un contract numit trebuie sa fii atenta la clauze pentru ca in caz de dificultati de intrepretare apar probleme mai mari, si conflicte pe masura intre partenerii contractuali.

dinubocos

Post by dinubocos » 29 Jul 2005, 07:23

Si uita asa Norocel a pus punctul pe I. ( I de la interpretare)

norocel

Post by norocel » 29 Jul 2005, 07:48

N-am intentionat sa pun punct discutiei :(
Asa s-a inteles?

croc

Post by croc » 29 Jul 2005, 08:27

nu motanele, dar s-a cam epuizat subiectul :mrgreen:

nici o problema, ne mutam la altul!

norocel

Post by norocel » 29 Jul 2005, 08:43

Recomand, cu toata obiectivitatea de care ma simt in stare :grin: sa va mutati la cele in care am pus eu intrebari!

nicuvar

Post by nicuvar » 29 Jul 2005, 22:19

V-am prins. Ati vrut sa ma scoateti pe tusa. Daca aveam si eu de pus o intrebare? Case closed. Acces denied. Topic (mennage) a trois?
Cu toata obiectivitatea ... Asta mi-a placut. :grin: :grin: :grin:

dinubocos

Post by dinubocos » 31 Jul 2005, 16:03

Punctul s-a pus pe I de la interpretare nu pe S de la subiect. Oricine are ceva de spus sa spuna acum sau... cand vrea. Cu cat mai multi cu atat mai bine. :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests