ACTIUNE IN ANULARE CONFORM O.G. 5/2001!

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
Post Reply
andre1478

ACTIUNE IN ANULARE CONFORM O.G. 5/2001!

Post by andre1478 » 05 May 2005, 11:23

La primul termen la o somatie de plata conform OG 5/2001, mi s-a respins cererea de amanare pentru angajare de aparator. Se poate asa ceva? Poate cineva sa imi trimita un model de actiune in anulare impotriva ordonantei de plata? In aceasta actiune se mai pot invoca aspecte de fond? Se poate invoca motivul ca ni s-a luat dreptul de a ne apara, intrucat avand cerere de amanare depusa nu am facut intampinare. Va multumesc!

wittmann

Post by wittmann » 05 May 2005, 12:36

Se poate.... Procedurii prevazute de Ord. 5/2001 nu i se aplica disp. art. 156 cpc, fiind o procedura urgenta. In ceea ce priveste actiunea in anulare, este ca un apel/recurs cu aceleasi cerinte.

simmy

Post by simmy » 05 May 2005, 16:54

Mda.... e o procedura ce se judeca de urgenta, poti face cerere in anulare, asa se numeste, si poti invoca orice motiv de nelegalitate si netemeinicie, in termen de 10 zile de la data inmanarii ordonantei sau de la data comunicarii acesteia.
Pentru alte lamuriri OG5/2001 va sta la dispozitie.
Intampinarea, pt. aceasta procedura, NU ESTE OBLIGATORIE.

mariusms

Post by mariusms » 14 May 2005, 15:05

Amanarea pentru lipsa de aparare temeinic motivata este facultativa pentru instanta.
Cererea in anulare trebuie sa indeplineasca conditiile de forma ale cererilor de chemare in judecata. Puteti invoca orice motiv de nelegalitate sau de netemeinicie, deci orice motiv de nemultumire privind ordonanta care cuprinde somatia de plata.
Daca nu faceti cerere in anulare, puteti face contestatie la executare si invoca aparari de fond.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests