reziliere contract comercial

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
croc

reziliere contract comercial

Post by croc » 25 Mar 2005, 16:37

cum poate beneficiarul unui contract de prestari servicii ( de agent) sa-l rezilieze in conditiile in care prestatorul isi indeplineste intocmai obligatiile asumate, dar este imposibil de lucrat cu persoana care reprezinta societatea in respectiva relatie contractuala. (prestatorul are un singur angajat, care este administrator si reprezinta societatea in relatiile de afaceri; este o microintreprindere).

nu este prevazuta in contract posibilitatea denuntarii unilaterale.

norocel

Post by norocel » 25 Mar 2005, 18:09

Rezilierea presupune, prin definitie, neexecutarea culpabila a unei obligatii in contractele sinalagmatice cu executare succesiva.
Prin urmare, nu culpa nu reziliere!

croc

Post by croc » 25 Mar 2005, 18:50

ai dreptate motane, m-am exprimat gresit! :oops:

cum pot face sa inceteze acest contract, in conditiile in care nu exista acordul partilor si nici clauza de denuntare unilaterala?
motivul este acela ca nu se mai poate lucra cu reprezentantul societatii respective!

norocel

Post by norocel » 25 Mar 2005, 18:56

Eu i-as chema la negocieri, le-as spune punctul meu de vedere si as incerca sa rezolv problema ajungand la un acord cu partea adversa.
Daca as tine foarte mult sa nu mai lucrez cu ei as denunta unilateral contractul si as plati despagubiri, daca mi s-ar cere.

croc

Post by croc » 25 Mar 2005, 19:48

ti s-ar cere sigur!

croc

Post by croc » 25 Mar 2005, 21:18

dar totusi, nu exista nici o modalitate?
eu nu am nimic cu firma dar reprezentantul sau este o adevarata pacoste!

cum ar fi daca i-as cere sa-mi dea o alta persoana care sa o reprezinte?(nu e ideea mea, mi-a fost data, e singura pe care o vad in momentul de fata, dan sunt curioasa ce parere aveti si voi despre ea)

norocel

Post by norocel » 25 Mar 2005, 21:20

Cand am spus de negociere m-am referit inclusiv la asta (sa cer schimbarea acelei persoane)

croc

Post by croc » 25 Mar 2005, 21:22

si as putea sa il reziliez daca refuza?

evident ca am motive serioase (dovedite) sa cer inlocuirea!

norocel

Post by norocel » 25 Mar 2005, 21:29

Daca s-ar putea incadra in notiunea de culpa refuzul de a schimba persoana respectiva, poti.
Cred insa ca daca gasesti un punct slab si insisti pe faptul ca vei denunta contractul daca nu fac ceea ce le ceri, nu cred ca nu vor ceda.

croc

Post by croc » 25 Mar 2005, 21:35

ba eu cred ca nu vor face pentru ca este vorba despre o microintreprindere cu un singur om:administratorul, fost angajat, care "si-a facut firma";

norocel

Post by norocel » 25 Mar 2005, 21:39

Atunci va trebui sa-l suporti sau sa platesti despagubiri pentru denuntarea unilaterala.

buba

Post by buba » 26 Mar 2005, 01:09

Eu zic sa-i faci zile fripte prestatorului; De ex. nu-i platesti, il duci cu vorba; daca te ameninta cu instanta il strecori miere in urechi; il rogi sa te astepte cu plata, nu-i raspunzi la telefon ori il suni in miez de noapte pentru probleme urgente ( fara sa-l fi platit, desigur) , faci pe nebunul, ii ceri bani in imprumut etc. Exista un milion de modalitati sa faci pe cineva sa se sature de tine si sa doreasca sfirsitul. Totul este sa ai un rafinament sadic in scopul urmarit si multa consecventa.

judge

Post by judge » 26 Mar 2005, 02:31

:-D :grin: mai buba...cam exagerezi...nu-l platesti te da in judecata, noaptea are telefonul inchis...etc....nu asta e solutia...

buba

Post by buba » 26 Mar 2005, 12:40

Draga JUDGE, cand nu poti cu judecata, incerci cu mintea. Exista multe ascunzisuri pe unde poti sa cotrobai pentru idei. Totul este sa le ai si sa mimezi inocenta.... :skul:

norocel

Post by norocel » 26 Mar 2005, 17:22

Da buba, sa-ti folosesti mintea, zici bine, dar cu recomandarile tale nu faci decat sa-ti strici imagimea si un comerciant cu imaginea sifonata...care va sa zica, ca nu o are!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests