S-a pronuntat bine judecatorul?

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
Post Reply
lumi10ro

S-a pronuntat bine judecatorul?

Post by lumi10ro » 23 Oct 2009, 13:51

Am introdus cerere de ordonanta de plata. Aveam 3 facturi de incasat de la un chirias, dintre care numai una era emisa in timpul cat contractul de inchiriere era in vigoare. Celelalte 2 facturi au fost emise dupa expirarea contractului, pentru ca chiriasul nu reinoise contractul dar nici nu plecase din spatiu.
Am cerut penalitatile aferente celor 3 facturi, calculandu-le conform clauzei contractuale.

Instanta mi-a admis in parte cererea in sensul ca a obligat parata sa plateasca doar prima factura, care era certa lichida si exigibila.
Si mi-a admis si capatul de cerere referitor la penalitati, asa cum fusesera calculate de mine pentru toate cele 3 facturi (desi erau calculate distinct pentru fiecare factura, iar la sfarsit facut un total), chiar daca ultimele 2 facturi nu mi le-a acceptat .

Debitoarea face cerere in anulare pe acest considerent, respectiv ca penalitatile se refera la toate cele 3 facturi.

Ce motive pot sa aduc in apararea mea?

Trebuie sa depun intampinarea pana cel tarziu luni, asa ca va rog dati-va cu parerea!

Multumesc anticipat pt. pareri

razman

Post by razman » 24 Oct 2009, 12:55

Daca o si citit judele anexa ta cu penalitati io s popa.
Si daca o citit o si totusi o dat....io zic numa ,,accessorium sequitur principalenn. De asta as tine cont in itampinare..... sa nu platesc ngeaba cheltuieli de judecata... in parte.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests