asociatie in participatiune

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
Post Reply
fanfanlatulipe

asociatie in participatiune

Post by fanfanlatulipe » 13 Jan 2005, 16:31

Imi poate spune cineva mai multe despre acest gen de asociere?

sau macar un pont sau o carte unde pot gasi informatiile necesare?

thanx.

apropo cum stati cu invatatul pentru INM? (asta pentru cei care se pregatesc)

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 13 Jan 2005, 21:46

asocierea in participatiune are loc atunci cand un comerciant (pers fizica sau societate comerciala) acorda uneia sau mai multor persoane sau societati o participatiune in beneficiile sau pierderile uneia sau mai multor operatiuni sau chiar asupra intregii activitati.
asocierea in participatiune nu da nastere unei societati comerciale distincte. Tertii nu pot avea nici un drept si nu-si pot asuma nici o obligatie decat fata de acela cu care au contractat.
Participantii nu au nici un drept de proprietate asupra bunurilor din patrimoniul asocierii chiar daca au fost procurate de ei. Partile pot totusi sa prevada ca, la incetarea asocierii, bunurile aduse de ei in asociere sa li se restituie in natura, avand dreptul la daune pentru neexecutare.
Constituirea asocierii se probeaza prin act scris, nefiind insa necesara vreo alta formalitate (inscriere la registru, etc.)
Cam astea sunt conditiile prevazute expres de Codul comercial pentru asociera in participatiune (daca imi aduc eu bine aminte). In rest, contractul de asociere in participatiune este supus principiului disponibilitatii asa ca poti scrie in el ce clauze doresti.
De regula "pretul" se stabileste intr-o cota din profitul asocierii "dar nu mai putin de...."
Cred ca prin cartile de comercial ar trebui sa gasesti asa ceva.
Sper ca ti-am fost de folos

fanfanlatulipe

Post by fanfanlatulipe » 14 Jan 2005, 11:19

da, de mare folos. Multumesc

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests