bilet la ordin refuzat

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
Post Reply
elle_cv

bilet la ordin refuzat

Post by elle_cv » 27 Aug 2009, 16:31

am un bilet la ordin cu scadenta la 12.02.2009, dar introdus la plata abia in luna august 2009. Banca mi-a mentionat pe el, lipsa disponibil si introdus peste termenul scadentei.
Este evident ca nu il mai pot investi, dar as putea merge pe o somatie de plata si sa ma folosesc de biletul la ordin, invocand o creanta certa, lichida si exigibila ?

razman

Post by razman » 27 Aug 2009, 16:56

Io zic ca nu. Deoarece posesorul trebuind sa prezinte la plata titlul in ziua scadentei sau in urmatoarele doua zile, termenul e de decadere, deci nu mai poti pretinde la plata suma din titlu nici sub alta forma.
Acuma, legea cambiei zice si ca, daca la emiterea cambiei a stat la baza un alt raport juridic, posesorul are la dispozitie actiunea cauzala, derivata din raportul de cauzalitate a emiterii cambiei, supusa regimului juridic care guverneaza raportul fundamental.
Din astea doua io trag concluzia ca nu poti merge pe ordonanta, avand ca act doveditor al creantei, certe lichide si exigibile, biletul la ordin pe care nu mai poti sa l ceri la plata, decazuta fiind, putand cel mult sa ceri creanta din raportul fundamental, si implicit, pe baza documentelor care l justifica.

Mai vezi si alte pareri

elle_cv

Post by elle_cv » 27 Aug 2009, 17:00

nu imi intemeiez somatia de plata pe biletul la ordin refuzat ci ma gandeam sa folosesc acest bilet ca dovada a asumarii creantei de debitor, pe faptul ca am o creanta certa.

himera

Post by himera » 02 Sep 2009, 15:40

NU, nu merge somatia de plata si NU, nu poti sa folosesti acel bilet ca si o dovada a asumarii creantei
Legea cambiei iti arata in mod clar, lipsit de echivoc si exclusiv caile pe care poti sa le folosesti in realizarea raportului fundamental.
Actiune cambiale fie directe fie de regres, ori actiunile extracambiale - cauzala ori de imbogatire fara justa cauza.
Acestea sunt singurele actiuni in care te poti folosi de biletul la ordin. Daca nu doresti sa il folosesti , poti sa introduci pretentii ori somatie de plata, dar avantajul pe care il ai prin simpla existenta a acestui titlu comercial, ma indreptateste sa te sfatuiesc sa nu recurgi la nicio actiune decat cele oferite de legea 58/1934

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests