Taxa pentru serviciul public de radiodifuziune

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
Post Reply
potzzo

Taxa pentru serviciul public de radiodifuziune

Post by potzzo » 19 Jan 2008, 00:13

Am primit in urma cu doua zile o notificare din partea Societatii Roamne de Radiodifuziune prin care firma pe care o reprezint e obligata sa plateasca o taxa lunara in valoare de 30 de RON in conformitate cu HG nr. 977/2003;
Tinand cont ca am mai trecut printr-o situatie in care aveam de-a face cu o lege aberanta ce avea sa fie abrogata o luna mai tarziu printr-o HG pentru ca era in contraventie cu normele europene(taxa de notificare privind operatorii de date cu caracter personal) va intreb daca nu si aceasta lege ar trebui sa intre in aceeasi categorie ;
Conform notificarii, societatea pe care o reprezint trebuie sa achite o taxa de 30 RON pentru fiecare luna incepand cu data la care societatea a fost infiintata, cu toata ca in HG se specifica faptul ca societatile comerciale care nu au nici un angajat trebuie sa achite o taxa lunara de doar 2.5 RON/luna;
Daca nu ma informam si as fi luat de buna informatia pe care mi-au transmis-o ar fi trebuit sa achit 1000 RON pentru o perioada de 3 ani cand, conform legii, ar trebui sa platesc numai 60 RON; - Cat de legal este modul in care a fost efectuata aceasta notificare?! Se merita sa fac un demers in instanta? Oare astia merg "la plesneala" cu toate societatile comerciale ce nu au angajati?


HG 977/2003
http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck. ... ?idt=50043

siad

Post by siad » 04 Feb 2008, 13:05

SRR nu stie ca firma nu are angajati.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests