societate SRL cu sotul- administrator

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
Post Reply
odette_f

societate SRL cu sotul- administrator

Post by odette_f » 20 Nov 2007, 18:55

Stimati forumisti, am si eu o problema.
Este vb de parintii mei, casatoriti, care detin o societate SRL si doar tatal e trecut in acte ca administrator, iar sotia nu figureaza in acte, desi lucreaza ca si vanzatoare la propriul magazin. Doresc sa stiu dc in urma divortului si a partajului judiciar, sotia poate primi o parte din acest SRL sau dc mai poate face ceva legal pana la divort sa poata obtine o cota parte din magazin, eventual sa se angajeze cu CIM ca vanzator/ act aditional la actul constitutiv al societatii, sa figureze si ea in acte, pt ca soc a fost deschisa cu banii comuni in timpul casatoriei si precizez ca sotia s-a ocupat exclusiv de tot, aprovizionare, vanzare, acte (registru de casa, NRCD, facturi). Multumesc ff mult. Astept un raspuns de la dvs.
O seara buna.

observer

Post by observer » 20 Nov 2007, 22:22

Are si mamica cota parte din partile sociale. Cat anume ramane se stabiliti in cadrul procesului de partaj.

odette_f

SRL cu asociat unic

Post by odette_f » 21 Nov 2007, 14:16

observer wrote:Are si mamica cota parte din partile sociale.
Multumesc Observer pt raspuns. Dar as mai dori sa-mi spui si un articol de lege care sta la baza afirmatiei tale. Eventual as dori sa-mi detaliezi rasp, dc doresti. Multumesc tare mult.

observer

Post by observer » 21 Nov 2007, 21:01

undeva pe forum sa discutat acest subiect destul de detaliat. Daca nu gasesti da un mesaj privat si iti raspund.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests