nedumerire art 126 din legea societ com

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
Post Reply
scarlet_sky

nedumerire art 126 din legea societ com

Post by scarlet_sky » 09 Oct 2007, 11:41

citind art 126 alin 1 deduc ca daca de ex eu am 51% din actiuni si sunt administrator al unei sc pe actiuni, eu nu pot vota in Adunarea generala in legatura cu o problema ce priveste persoana mea sau administratia. Care e logica?
si cel mai intersant: minoritatea de actionari inseamna ca ma are la mana daca eu aleg sa fiu si administrator, pt ca eu nu pot vota in legatura cu mine.

scarlet_sky

s

Post by scarlet_sky » 09 Oct 2007, 11:51

si ca lucrurile sa fie si mai interesante trebuie coroborat si art.132 alin 4 care ne spune ca hot adunarii generale privitoare la revocarea din functie a administratorilor .... nu pot fi atacate de catre acestia.

elladomi

Post by elladomi » 09 Oct 2007, 13:03

da e foarte corect adica administratorul nu poate face nimic de capul lui fara votul actionarilor ci poate doar sa le prezinte problema iar actionarii nu pot face nimic fara raportul administratorului asta ca sa nu mai fie atatea tepe trase de administratori actionarilor

scarlet_sky

Post by scarlet_sky » 09 Oct 2007, 13:23

bine bine, inteleg ca sunt administratori de rea credinta care trag tepe actionarilor, dar se mai poate ceva.
x are 60%.
y 25 % si 15 altii.
pai x, care detine pana la urma 2/3 (si pe care i-a cumparat din banii sai personali) din societate si are cele mai mari interese in ea (interese legitime, de-a conduce si de-a obtine profit, pt ca cea mai mare parte a profitului ar intra la el in buzunar) inseamna ca nu poate sa faca o serie de lucruri.
1.in primul rand nu poate sa ajunga administrator fara acordul lui y.de ce? simplu.art.126 spune ca nu are drept de vot daca chestiunea il priveste pe el. deci la vot y are 25% din 49%(care e totalul voturilor care conteaza). si atunci unde e ideea de majoritatea decide. ne intoarcem la un sistem egalitar, unde toti conteaza la fel, indiferent ce faci.
2.in al doilea rand daca la y i se trezeste cheful sa il zboare pe x o poate face super usor. propune in AGA revocarea lui x, iar acesta nu poate vota (art.126) si ca sa fie si mai sadic nici nu poate ataca hotararea de revocare (132 alin 4). deci veci pururea un administrator va fi la mana unor actionari super minoritari.
si eu sugerez sa te pui si in pielea unui administrator de buna credinta, care mai are si apropae toate actiunile si vrea ca sc sa mearga bine, iar unii actionari minoritari nu.
p.s vezi ca socoteala iese la fel si daca pui 99% la actionarul majoritar.

elladomi

Post by elladomi » 09 Oct 2007, 13:41

nu am spus ca administratorul tau ar fi de rea credinta ci ti am explicat doar ca asa spune legea pentru ca administratorul sa fie legat de actionari si invers.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests