limitele de incidenta ale consimtamantului victimei

Familiei
Post Reply
patricias

limitele de incidenta ale consimtamantului victimei

Post by patricias » 06 Oct 2004, 12:42

va rog daca aveti idei sa imi scrieti si mie de ce sa ma leg pentru a scrie o lucrare la master despre aceasta tema..Unde sa ma indrept in afara de noul cod penal art 21?in ce alte legislatii?despre ce sa scriu?

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 06 Oct 2004, 13:42

incearca codul penal italian, francez si german daca ai acces la ele. Si mai cauta prin biblioteci in culegerile de practica de la americani (gasesti cateva la Biblioteca Universitatii Titu Maiorescu si cred ca si codurile astea le gasesti tot acolo). Si mai vezi si prin legislatia noastra veche in materie penala.

patricias

limtele de incidenta ale consimtamantului victimei

Post by patricias » 07 Oct 2004, 17:08

mersi..in legislatia noastra mai veche nu apare pentru ac acum in noul cod penal a fost introdusa tema..inainte nu exista..dar am gasit ceva in jurisprudenta germana si bineinteles in anglis am gasit o gramada..si o sa incerc o paralela..probabil daca as stii mai multe limbi straine as gasi si in alte coduri..(in general nu prea sunt traduse)..mersi oricum

andriipopa75

Post by andriipopa75 » 08 Oct 2004, 14:51

in afara de penal, poti sa abordezi si implicatiile in dr. familiei, precum si in raspunderea civila delictuala.

Tb neaparat tratata speta cu ala care l-a mancat pe celalalt (in germania), ca o limita absoluta a consimtamantului.
Eu as trata si problema eutanasiei .

Ai un subiect foarte frumos.

virtual

Post by virtual » 09 Oct 2004, 17:47

Attorneyatlaw vorbea despre vechiul Cod, adica ala din 1937...nu ala din 1969, care inca e actual...
Poti incerca V. Dongoroz, Drept penal, 1939
Tr. Pop, Drept penal comparat, 1923
COLECTIV, Codul penal Carol II comentat si adnotat

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 17 guests