dezbatere mostenire

Familiei
Post Reply
ramayanna2

dezbatere mostenire

Post by ramayanna2 » 04 Jan 2007, 17:34

Am sa va explic, pe scurt situatia mamei mele.
Sunt 4 frati:3 baieti si o fiica. Mor parintii si se dezbate mostenirea.
Mama mea a fost cea care a avut grija de parinti(s-a mutat la ei dar fara sa faca mutatie de flotant pe buletin de ani buni).Mama mea locuia in casa parinteasca(la tara) si noi(familia ei) la apartament in oras. La dezbaterea mostenirii mama pierde procesul pt. ca, cu 30 ani in urma, unul din unchii mei(care sta la 400 km. de casa) a pus caramizi pe casa.Tipul in cauza nu a venit decat 2-3 zile pe an si nici atunci ca sa-i vada, dar sa-i ajute cu ceva pe batrani. Pe scurt, din cauza faptului k nu am avut bani si un avocat bun a pierdut procesul.
Acum, se dezbate o alta parte a mostenirii, un teren de 10 prajini pe care au case ceilalti doi frati ai mamei sic are nu au fost dezbatute inainte.
La primul proces i-au dat mamei k despagubire pt. partea ei de teren 28 de mil. (1,8 euro/mp in situatia in care, daca vrei sa cumperi, pretul este de 20 euro/mp).
Mama mea a facut recurs la expertiza cu specificatia k ea nu vrea bani ci vrea teren avand in vedere k a pierdut in celalalt proces acum vrea si ea ceva de la parintii ei. I-a ingrijit ani de zile si nu s-a ales cu nimic. Ceilalti care nu i-a durut in cot au luat totul.
Eu nu stiu ce sa zic de avocata pe care o are dar mama e disperata k ar putea pierde recursul. Credeti k e posibil? Sa piarda procesul si sa o puna sa le plateasca cheltuielile de judecata?
Ea nu cere decat o judecata drepata. Cum sa piarda? Ce nu e de inteles aici decat k trebuie sa-i dea partea ei? A...am uitat, unchiul de la distanta a cedat terenul in favoarea unui frate si acum mama cica a ramas sa se judece cu celalalt.
Ce credeti? Am pierdut?

Va multumesc,

parole

Post by parole » 04 Jan 2007, 17:45

:-D ramayanna2, ceva imi spune ca ai cam prea multe probleme juridice pentru un simplu profan speriat de eventualitatea unui proces. Gresesc cu ceva? :-D

ramayanna2

Post by ramayanna2 » 04 Jan 2007, 17:49

Nu, nu gresesti...am doar cateva conturi neincheiate cu fostul meu si mama cu fratii ei. Numai k mama s-a imbolnavit de inima saraca si-mi plange neincetatd e la procesul asta nenorocit...stii, nedreptatea doare, si as vrea sa o calmez putin...acun k m-am calmat si eu cu fostul si nu-i mai fak nik, astept "plata Domnului" :aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze:

ramayanna2

Post by ramayanna2 » 04 Jan 2007, 17:50

Si, in afara de asta eu sunt la mii de km. de ea si ma doare si pe mine sufletul,nu? E normal. E greu de la distanta sa rezolvi ceva dar eu...incerc!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests