reincredintare minor urgenta medicala!!!

Familiei
Post Reply
Alexandru1977

reincredintare minor urgenta medicala!!!

Post by Alexandru1977 » 12 Jan 2007, 11:21

Cazul este complex si imi cer scuze ca nu voi fi foarte coerent in exprimare, dar daca imi cereti lamuriri, le voi da.

In urma divortului amiabil s-a stabilit incredintarea minorei in varsta acum de 2 ani mamei + pensie alimentara fara ca mie sa-mi fie pus un program de viziata expres.

Domiciliul conjugal este proprietatea amandoura in Bucuresti(apart 2 cam decomandat), dar dupa proces mama a luat copilul si s-a mutat la socrii tot in Bucuresti .


Starea sanatatii copilului este foarte proasta, inca inainte de a divorta.Am fost inpreuna cu fosta sotie pe la o gramada de medici.Daca solutiile date de medici nu-i erau pe plac, acestia erau schimbati.I s-a recomandat internarea in spital , dar a refuzat pe motiv ca sunt epidemii si alte boli prin spitale.In final vazand ca nu are incotro sa internat in Grigore Alexandrescu.S-a internat cu fetita de vreo 3 ori toata vara si in urma divortului am aflat de la doctori ca a refuzat sub semnatura unele interventii chirurcicale fara a-mi aduce la cunostinta de asta.Dealtfel zilnic eram la spital si o intrebam ce zic doctorii, iar ea imi raspundea evaziv ca va fi bine, luind raspunsul ei totusi ca de buna credinta.Dupa episoadele cu Sp. G.Alex. a refuzat initial sa se interneze in Sp. 9 la propunerea dr. de la G.A refuzand atunci o interventie chirurgicala ramainind singura solutie pt sansele de viata a copilului, dar in urma amenintarii ca voi cere in instanta fetita sa internat. In fata psihiatrului a recunoscut ca " nu a fost pregatita sa fie mama si nu si-a dorit copilul" si ca "nu simte inca legatura mama- fica" . Toate aceste probe sunt sustinute de acte medicale . Mai precizez faptul ca fosta sotie avea o relatie extraconjugala inca inainte de a-mi aduce la cunostinta ca doreste divortul eu afland dupa divort(pot dovedii cu probe)Copilul este foarte atasat de mine, adica atunci cand suntem inpreuna doreste sa manance numai cu mine si sa o adorm.Acum este plecata in provincie (spunandu-mi ca aerul curat ii va face bine) fara acordul meu, eu facand saptamanal eforturi sa o vad .Starea ei de sanatate s-a inrautatit dupa divort si chiar daca s-a internat in sp 9 cu ea, se pare ca nu-i este de mare ajutor fetitei.Mentionez ca fetita sufera de malnutrisie protein-calorica gradul III adica la varsta de 2 ani cantareste 6,6 kg.D.p.d.v. psihic copilul este ok( evaluat de psihiatrii intre 2 si 3 ani). A fost un copil normal pana la varsta de 7 luni dupa care starea ei sa inrautatit nemailuind in greutate.

Sunt disperat si as vrea sa fiu sfatui urgent pt ca trebuie sa fac ceva pt fetita mea inainte de a fi prea tarziu pt ea, deoarece medicii ii dau sanse de 50-50 de a supravietui daca nu se ia o masura medicala urgenta.

Melinda

Post by Melinda » 12 Jan 2007, 13:31

Propun reancredintarea minorului, recomandabil prin intermediul unui avocat. Sansele de reusita se maresc daca ai in proprietate o locuinta adecvasta si venituri regulate. Trebuie sa demonstrezi instantei ca prin aceasta reancredintare copilul ar trai in conditii mai bune din toate punctele de vedere.

Programul de vizitatre a minorului se stabileste de instanta NUMAI la cererea celui interesat.

Alexandru1977

venituri

Post by Alexandru1977 » 12 Jan 2007, 23:14

Ce inseamna venituri regulate Melinda?Eu lucrez in vanzari pe o pozitie importanta dar in domeniul in care lucrez jobul il schimbi la 2-3 ani.Asta nu inseamna ca nu am continuitate in munca, dar asa este in vanzari.Venitul este egal(cel real) cu al fostei sotii, iar programul este flexibil(munca de teren) si imi permite sa fiu langa fetita ori de cate ori este nevoie.Apartamentul arata bine si este propietatea amandoura dar locuiesc singur in el.

Melinda

Post by Melinda » 13 Jan 2007, 00:42

M-am referit la venituri in general, de exemplu la salar.

Alexandru1977

salar

Post by Alexandru1977 » 13 Jan 2007, 20:48

Am un salariu fix comparabil cu al fostei sotii + prime si bonusuri( cam inca jumatate din salariu)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests