Stabilire program vizitare minori

Familiei
Amy

Stabilire program vizitare minori

Post by Amy » 22 Oct 2006, 12:53

Am divortat acum cinci ani, baitelul in varsta de 7 ani mi-a fost incredintat mie, iar fetita in varsta de 10 ani a fost incredintata fostului sot. Nu am stabilit in instanta un program de vizitare. Problema este ca baiatul merge in fiecare vacanta la tata, pe cand fata nu este lasata sa vina la noi. Eu, ca mama, pastrez legatura cu fiica mea telefonic, aproape zilnic, si cam o data pe luna o vizitez in timpul saptamanii in localitatea unde invata, care este alta decat cea de domiciliu. Desi fetita ar dori sa vina in vacante nu indrazneste sa-si supere tatal. Nu locuim in aceeasi localitate, distanta fiind de peste 200km. Intrebare: pot deschide o actiune de stabilire program de vizitare a minorei? Unde?Se poate pronunta instanta daca solicit judecarea in lipsa insa trimit probe (ancheta sociala, declaratii martori, caracterizari locul de munca..)?

leustean

Post by leustean » 22 Oct 2006, 14:01

Doar daca fostul sot este impotriva vizitelor.
Fetita ar putea sa ii explice tatalui ei dorinta de a se vedea cu mama.
Inteleg ca este doar o temere a copilului, nu si o opozitie propriu-zisa a tatalui.
Doar in caz de neintelegere se apeleaza la instanta.
De regula, o actiune in instanta dauneaza si brumei de intelegere instaurata intre fostii soti.
Asa ca mai bine cu vorba buna la inceput.
Daca nu se poate...instanta.

Amy

Post by Amy » 22 Oct 2006, 18:26

Sigur ca fostul sot este impotriva vizitelor. In toti acesti 5 ani a facut totul pentru a indeparta copilul de mine. Si cand spun totul inteleg ca s-a pretat la orice. :evil: Pana acum cateva luni nici nu puteam vorbi cu fata, pana nu i-am cumparat telefon. DAr ma intereseaza o parere avizata. Ce sanse am si care sunt pasii? Copilul nu trebuie rupt de familia sa, mama, bunici, este normal si este legal. Dar oare este atat de simplu????

Amy

Post by Amy » 22 Oct 2006, 18:28

Sigur ca fostul sot este impotriva vizitelor. In toti acesti 5 ani a facut totul pentru a indeparta copilul de mine. Si cand spun totul inteleg ca s-a pretat la orice. :evil: Pana acum cateva luni nici nu puteam vorbi cu fata, pana nu i-am cumparat telefon. DAr ma intereseaza o parere avizata. Ce sanse am si care sunt pasii? Copilul nu trebuie rupt de familia sa, mama, bunici, este normal si este legal. Dar oare este atat de simplu????

leustean

Post by leustean » 22 Oct 2006, 18:35

Amy wrote: DAr ma intereseaza o parere avizata.
Serios?
Mult succes!
Dar sa ai si bani la tine, daca sa zici mersi nu esti in stare.
Esti dintre aia care merita cu varf si indesat sa fie pieptanati de banuti.

kinga

Post by kinga » 22 Oct 2006, 18:39

[quote="leusteanDar sa ai si bani la tine, daca sa zici mersi nu esti in stare.
quote]

Binecuvantat este cel care nu asteapta recunostinta, caci acela nu va fi dezamagit niciodata. :-D :-D :-D :-D

leustean

Post by leustean » 22 Oct 2006, 19:02

E duminica, te simti asa...intr-o dispozitie...predicatoare?
Sa iti zic eu alta : japonezii nu salveaza niciodata de la moarte pe cineva, considerand ca prin acest gest de generozitate ar inrobi fiinta salvata unei obligatii de recunostintei ce le-ar depasi celor salvati puterile.
Citeste "Metafizica tuburilor" de Amelie Nothomb.

Nu despre a nu fi multumit era vorba in speta noastra (nici nu avea pentru ce sa imi multumeasca, nu am raspuns conform asteptarilor), ci despre pretentia ca, dupa ce cineva se intereseaza de soarta ta, sa mai faci si mofturi:
"Pararea aceasta nu imi trebuie.Va rog, una avizata, dar repede, pana nu imi ies din minti fiindca sinteti toti niste incompetenti si nu pricepeti ce am vrut sa scriu".

Dar, te rog, Kinga, daca tu esti dintre binecuvantatii care nu astepti recompense, ai acum marea sansa sa iti verific limitele...
Ofera o parere, oricat ar fi de mica, sa vedem daca va corespude criteriilor de "avizare" pretinse de amy.

Amy

Post by Amy » 22 Oct 2006, 19:09

Scuze si mersi leustean! Dar nu mi-ai dat nici o informatie utila. Oricum e bine si asa. Eu am luat in serios acest forum. Gandesc ca o actiune privind stabilirea de legaturi cu copilul ar trebui sa fie o formalitate. Este dreprul copilului si al mamei. Ce surprize as putea avea??? Ce ar putea lua instanta in considerare pt a respinge actiunea??? Va multumesc anticipat tuturor celor ce imi veti raspunde. :floare:

kinga

Post by kinga » 22 Oct 2006, 19:10

io ma simt bine.... spre deosebire de tine......

si mai am si chef sa glumesc... doar e Duminica.....

era un citat draga mea..bag seama ca nu ai citit niciodata...

si inca ceva... nu dau sfaturi la toti de dragul de a da sfat..... e specialitatea ta ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

leustean

Post by leustean » 22 Oct 2006, 19:20

dar te asigur ca si eu glumeam...
sincer si cu multa pofta...
doar e duminica...
am uitat sa iti spun : maine e luni.

:roll:

asa ca iti doresc sa te simit bine in continuare.
si mai zi-mi...cum e cu cititul?
la ce pagina ai ajuns? ai trecut si de cratime?... esti tare! :mrgreen:

kinga

Post by kinga » 22 Oct 2006, 19:27

leustean wrote:dar te asigur ca si eu glumeam...
sincer si cu multa pofta...
doar e duminica...
am uitat sa iti spun : maine e luni.

:roll:

asa ca iti doresc sa te simit bine in continuare.
si mai zi-mi...cum e cu cititul?
la ce pagina ai ajuns? ai trecut si de cratime?... esti tare! :mrgreen:

Nu mai spune...Ce fata desteapta stie ca maine e luni... In rest

fa-ti un control...

Samurai

Post by Samurai » 22 Oct 2006, 19:33

kinga wrote:
era un citat draga mea..bag seama ca nu ai citit niciodata...

si inca ceva... nu dau sfaturi la toti de dragul de a da sfat..... e specialitatea ta ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Olala !!! Acum se explica multe. Leustean e facut din coasta lui Adam. :evil:

jojo

Post by jojo » 22 Oct 2006, 19:35

leustean wrote:Sa iti zic eu alta : japonezii nu salveaza niciodata de la moarte pe cineva, considerand ca prin acest gest de generozitate ar inrobi fiinta salvata unei obligatii de recunostintei ce le-ar depasi celor salvati puterile.
Leustene ( leusteana?) tie sa nu-ti tulbure comportamnetul lectura japoneza, fa bine si salveaza-ma daca vezi ca-s pe moarte spirituala sau o iau pe aratura juridica.

Kinga, imi place de tine cand esti rauta.

@amy
Stiu, da nu-ti zic. :grin:

leustean

Post by leustean » 22 Oct 2006, 19:40

Samurai wrote:
kinga wrote:
era un citat draga mea..bag seama ca nu ai citit niciodata...

si inca ceva... nu dau sfaturi la toti de dragul de a da sfat..... e specialitatea ta ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Olala !!! Acum se explica multe. Leustean e facut din coasta lui Adam. :evil:
draga, din fericire nu din coasta ta...
te pup! :kiss:

Samurai

Post by Samurai » 22 Oct 2006, 19:42

leustean wrote:
Samurai wrote:
kinga wrote:
era un citat draga mea..bag seama ca nu ai citit niciodata...

si inca ceva... nu dau sfaturi la toti de dragul de a da sfat..... e specialitatea ta ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Olala !!! Acum se explica multe. Leustean e facut din coasta lui Adam. :evil:
draga, din fericire nu din coasta ta...
te pup! :kiss:
Daca erai din coasta mea ori ma impuscam ori ma apucam de alcohool. Si nu te pup.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests