problema familiala

Familiei
Post Reply
Guest

problema familiala

Post by Guest » 29 Dec 2012, 09:16

Buna ziua,va rog sa ma sfatuiti cum pot proceda in urmatoarea situatie:de 7 luni sotul meu nu a mai contribuit cu nici un ban in achitarea creditelor,avem un credit cu ipoteca si altul fara ipoteca,el este plecat inh strainatate si doreste sa ne despartim deoarece si-a refacut viata acolo.Nu doreste sa vina in tara pt rezolvarea problemelor,este plecat cu masina personala care este pe numele meu.Imi scrie mesaje in care spune ca eu sa raman cu casa iar el cu masina dar valoarea creditelor depaseste cu mult valoarea casei.Cum pot proceda sa aduc masina in tara,deoarece am restanta mare la credite si vreau swa o vand.Inainte de a pleca din tara din cauza geloziei lui am ramas si fara loc de munca,nu mai am nici un venit,restante la rate(somatie de executare silita la casa),el nu vrea sa vina sa rezolvam problemele,imi zice sa vand casa dar nu se poate fara el(ce i-au pe casa nu achit creditele)cum pot proceda in aceasta situatie?Toate astea dupa 24 ani de csatorie.Multumesc si astept un sfat
PS.Pot da masina in urmarire generala el neavand procura de la mine?

Leon Carmen

Re: problema familiala

Post by Leon Carmen » 04 Jan 2013, 21:21

In cadrul divortului puteti solicita instantei sa-l oblige pe sotul dvs. sa va acorde o prestatie compensatorie, deoarece casatoria a durat mai mult de 20 de ani, conform disp. art. 388 C.civ., prestatie care sa compenseze, atât cât este posibil, dezechilibrul semnificativ pe care divortul l-a determinat, cu conditia ca divortul sa se pronunte din culpa exclusiva a sotului parat. Aceasta prestatie compensatorie ar putea echivala cu diferenta ramasa de achitat la banca, ori ratele lunare pe urmatorii ani. Cat despre masina ... este un bun comun, sotul are aceleasi drepturi ca si dvs. Puteti doar sa solicitati ca in urma partajului sa vi se atribuie aceasta dvs.... eventual in schimbul prestatiei compensatorii.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests