Dreptul sotului de a pastra copilul in Romania

Familiei
Post Reply
canadiana

Dreptul sotului de a pastra copilul in Romania

Post by canadiana » 19 Jul 2004, 16:37

Buna ziua.

Sint romanca cu rezidenta canadiana. Eu, sotul si fetita noastra am emigrat in Canada acum 3 ani. Acum un an si jumatate sotul meu a decis sa se intoarca in Romania. Eu si fata noastra (10 ani) am ramas in Canada. Inca nu am divortat si nici nu am obtinut custodia copilului, niciunul din noi. Eu si sotul meu ne-am inteles ca fetita sa-si petreaca cele 3 luni de vacanta de vara cu el in Romania, ceea ce acum un an s-a si intimplat.

Anul acesta am trimis-o din nou, pe 9 iunie, avind bilet de intoarcere pe 6 septembrie. Sotul meu mi-a trimis o hartie notarizata in Romania prin care este de acord cu calatoria copilului spre Romania si inapoi in Canada.

Acum ameninta ca va pastra copilul acolo. Fata spune si ea la fel, ca nu mai vrea sa se intoarca. El nu are o situatie materiala stabila. Locuieste cu fata intr-un apartament cu 3 camere cu inca 4 persoane adulte.

Eu ii recunoc si respect dreptul de a-si vedea copilul, insa nu cred ca are mijloacele materiale de a o intretine permanent si nici nu consider ca are o buna influenta asupra educatiei ei.

Care sint drepturile mele legale in situatia aceasta? Ce sanse are el sa obtina custodia fetei in Romania?

Va multumesc anticipat. Apreciez orice raspuns care m-ar putea lamuri asupra subiectului.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 20 Jul 2004, 15:42

Cu sansele de a obtine custodia copilului in Romania e o problema, mai ales ca probabil va fi audiata si minora si daca ea zica ca vrea la tata.....ma rog, nu spun ca sigur castiga dar nu e simplu.
In situatia in care va aflati, avand in vedere ca nu sunteti divortati, ambii parinti au drepturi egale asupra copilului.
In plus, e greu de presupus ca puteti urca copilul cu forta in avion sa-l trimiteti in Canada.
Ca sa nu va sfatuiesc la divort, singura solutie pe care o vad la momentul asta e una extrajudiciara si anume veniti frumusel in tara (daca puteti) vorbiti cu fata si cu sotul, eventual convingeti copilul sa se intoarca cu dvs. in Canada (ca acordul sotului in acest sens il aveti) si pana nu lamuriti definiv situatia nu mai trimeti copilul in Romania.

dricaru

Post by dricaru » 20 Jul 2004, 22:34

Daca fetitza este cu sotul in Romania si isi doreste sa ramina aici, cu el, nu avetzi decit sanse teoretice sa va fie incredintzat copilul sau sa-i fie stabilit domiciliul la dvs.
Nici cu programul de vizitare, de dupa divortz nu vetzi avea mai mare succes deoarece se va stabili mai mult ca sigur la domiciliu sotului, de teama ( si intemeiat dealtfel) ca nu o sa mai permiteti revenirea copilului in tzara.
Daca fetita vrea cu tatal si nu cu dvs asta este...Dragoste cu de-a sila nu se poate!!!!

canadiana

Post by canadiana » 21 Jul 2004, 14:11

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Totusi, tatal nu trebuie sa demonstreze ca are mijloacele necesare intretinerii copilului? Ce conditii ar trebui sa indeplineasca? In plus nu se chestioneaza daca acesta asigura o educatie corespunzatoare?

Un copil de 10 ani poate fi usor influentat cu cadouri si permitindu-i sa faca orice. Justitia nu are in vedere ceea ce a mai bine pentru copil?

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 21 Jul 2004, 14:47

Teoretic ba da.
Chiar se face o ancheta sociala la domiciliile parintilor.
Respectiv in cazul dvs. se va face ancheta sociala prin canada ceea ce poate dura cam 6 luni. In timpul asta copilul poate fi foarte usor influentat, cu atat mai mult cu cat presupun ca nu va va vedea.
Nu e atat de simplu incat sa se poata solutiona pe baza de sfaturi postate pe un forum

dricaru

Post by dricaru » 22 Jul 2004, 20:40

E suficient ca tatal sa aiba mijloace de intretinere a copilului rezonabile, bunici paterni, o casa curata, salariu decent etc..
Daca aveti venituri mult mai mari e bine, deoarece veti fi obligata la o pensie de intretinere mare, raportat la veniturile dumneavoastra!

canadiana

Post by canadiana » 22 Jul 2004, 21:11

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Scopul a fost sa-mi formez o imagine asupra situatiei.

Aveti dreptate ca o astfel de situatie nu se poate rezolva pe forum.

Probabil la vremea potrivita voi apela la un avocat. Unul ca domnul Dricaru ar fi potrivit. Inversunarea dansului canalizata in sens pozitiv ar putea face minuni. Dar in sfarsit, asta e parerea cuiva care n-a avut de-a face cu avocati niciodata. Si inca spera ca poate nu va fi nevoie.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests