PENSIE PENTRU COPIL

Familiei
Post Reply
tura

PENSIE PENTRU COPIL

Post by tura » 12 Aug 2004, 20:21

Sunt despartit de sotia mea (in fapt, inca nu am divortat cu acte), locuim separat si am primit o citattie prin care sunt chemat in instanta pentru a se stabili pensia alimentara pentru fiul nostru (in varsta de 5 ani ), care locuieste in prezent la ea. In citatie nu se specifica nimic de divort. Sa inteleg ca ea a intetntat proces doar ptr. stabilirea pensiei alimentare, nu si pentru pronuntarea divortului? Se poate asa ceva?
Cum se calculeaza aceasta, ea specificand ca doreste cota procentuala?
Va multumesc pentru raspuns?

arcadia

Re: PENSIE PENTRU COPIL

Post by arcadia » 12 Aug 2004, 20:46

tura wrote:Sunt despartit de sotia mea (in fapt, inca nu am divortat cu acte), locuim separat si am primit o citattie prin care sunt chemat in instanta pentru a se stabili pensia alimentara pentru fiul nostru (in varsta de 5 ani ), care locuieste in prezent la ea. In citatie nu se specifica nimic de divort. Sa inteleg ca ea a intetntat proces doar ptr. stabilirea pensiei alimentare, nu si pentru pronuntarea divortului? Se poate asa ceva?
Cum se calculeaza aceasta, ea specificand ca doreste cota procentuala?
Va multumesc pentru raspuns?
Se poate pentru ca sinteti despartiti in fapt. Se poate introduce aceasta actiune daca sotia invoca faptul ca ai parasit domiciliul si nu mai acorzi asistenta materiala sau financiara copilului. Daca nu te prezinti, instanta va cere o adeverinta de salariu de la locul tau de munca, iar sotia poate cere si i se poate aproba maximum 1/4 din venitul tau net. Daca te prezinti la primul termen cu adeverinta de salariu totul se rezolva in 1-2 termene. Vei plati retroactiv (din momentul introducerii actiunii) procentul stabilit de instanta. Procentul poate fi redus ulterior daca vei mai avea alti copii.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests