divort cu scantei- partaj

Familiei
Post Reply
anamaria

divort cu scantei- partaj

Post by anamaria » 10 Mar 2006, 11:47

Buna ziua,

Daca sunt casatorita de 8 ani si toate bunurile sunt pe firma lui dobandita in timpul casatoriei eu am vreo sansa sa obtin ceva? Toati acesti ani l-am lasat sa cumparam casa, masina pe firma ca sa creasca cheltuielile si sa nu platim impozit si acum descopar ca ma inseala. Am introdus divortul dar se pare ca el face tot felul de ....artificii ca sa ma lase in strada, de genul ...sau cel putin ma ameninta ca si-a trecut firma de pe numele lui, ca a luat credit si a garantat cu casa, ca si-a trecut mijloacele fixe de pe firma lui pe altele care sunt tot ale lui, dar nu pe numele lui, adica pe numele prietenilor. Ce ma sfatuiti sa fac? El e foarte orgolios oricum cred ca e si nebun dupa cate lucruri a distrus prin casa si e ranit ca am cerut desfacerea casatoriei din vina lui exclusiva. Am vrut sa ma inteleg cu el la partaj...dar nu stiu cum sa pun problema? As putea sa il determin cumva sa imi dea apartamentul in care eu locuiesc acum( e pe firma lui) el s-a mutat cu cealalta. La partaj am sanse sa obtin ceva? Contributia lui e clar mai mare el a lucrat in firma asta, eu sunt angajata altundeva si cu un salar modest. Va multumesc mult

bozo

Post by bozo » 11 Mar 2006, 22:54

Ai dreptul la jumatate din actiunile sau partile sociale pe care le are el in firma, daca a fost facuta in timpul casatoriei. Aceasta inseamna ca ai drept de vot cu privire la luarea hotararilor adunarii asociatilor societatii.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests