partaj amiabil?

Familiei
Post Reply
deya

partaj amiabil?

Post by deya » 11 Jun 2005, 20:06

1)Cum se realizeaza partajul amiabil? Unde trebuie sa merg, la avocat sau la notar?
2)Cum se stabileste valoarea actuala a imobilului si a bunurilor materiale, dat fiind faptul ca toate facturile pentru bunuri precum si actul de vanzare-cumparare al locuintei s-au facut cu ani in urma?
Mi s-a spus ca expertiza locuintei ar costa cca 80 mil lei.
3)Este posibil sa coste atat de mult?
Exsotul incearca sa-mi sugereze ca nu are de gand sa cheltuie atat, mi-a propus varianta ca ar fi de acord sa doneze partea ce-i revine lui din imobil, fetitei -cu conditia ca aceasta cota va fi fara drept de instrainare prin ipotecare pina la implinirea a 18ani.
Insa intre timp, refuza sa evacueze locuinta conform hotararii de divort.
Astept cateva sugestii. Multumesc!

wittmann

Post by wittmann » 11 Jun 2005, 21:27

Avand in vedere ca printre bunuri se afla si un imobil, trebuie sa va prezentati la notar, DAR..... nu inainte de a consulta un avocat. Faceti un "efort" si platiti o consultatie, pentru a sti ce semnati si eventual pentru redactarea conventiei intre d-voastra si sot... ex- sot. :lol:
Cat priveste expertiza imobilului, NICI GAND sa coste 80 mil.; va fi ceva in jurul a 5 milioane.

indian

Post by indian » 11 Jun 2005, 21:55

Daca este un partaj amiabil, nu este necesara expertiza. Partile incheie o tranzactie, in fata notarului public, prin care convin cum isi impart bunurile, inclusiv bunul imobil ( eventual vor folosi schita cadastrala pentru delimitarea proprietatii fiecaruia).
Partajul amiabil poate fi constatat si de catre instanta judecatoreasca: in acest caz instanta dispune, la cererea partilor, efectuarea unei expertize topografice, de delimitare a loturilor fiecarei parti - in cazul imobilului, si o expertiza de evaluare a bunurilor mobile. Apoi, daca partile se inteleg, instanta va pronunta o hotarare de expedient, prin care consfinteste intelegerea partilor.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests