Drepturile mamei

Familiei
Post Reply
Mika

Drepturile mamei

Post by Mika » 23 Nov 2006, 21:30

Salut, sunt o mamica a unei fetite de 1 an si 4 luni. nu am fost casatorita este copil rezultat din concubinaj, recunoscut de tata. Ne-am despartit ac in iunie si azi am primit o citatie in care el cere drept de vizitare a copilul pe toata perioada sarbatorilor, 2 saptamani in perioada lui de concediu plus fiecare weekend de vineri pana duminica.
Exista posibilitatea sa aiba castig de cauza?Eu sunt terminata. Este violent, nu am probe ca nu am fost la IML(de fraiera), a venit la usa noaptea cu scandal si amenintari ca imi scoate un ochi. Dupa ce aveam 6 luni de sarcina ma intreba de ce am facut copilul ca el nu-l vrea. Acum ce pot face eu?

BABI

Post by BABI » 24 Nov 2006, 12:11

Daca a recunoscut copilul, este intradevar tatal acestuia, iar conform C.Familiei are aceleasi drepturi ca si tine asupra copilului.Cineva la invatat sa deschida actiunea pentru stabilire program de vizitare, legea ii permite acest lucru, programul trebuie sa fie acceptat de catre ambele parti, sa nu afecteze moralul copilului si programul acestuia, cresterea si educarea sa, avand in vedere ca are o varsta foarte frageda.Eu te sfatuiesc sa introduci o actiune pentru incredintare minor, daca nu ai o sentinta in acest sens, in care sa-l obligi si la plata unei pensii de intretinere.Actioneaza repede si eficient, contactand un avocat.Referitor la stabilirea programului de vizitare, du-te la tribunal, depune intampinare si cerere reconventionala in care stabilesti tu un alt program de vizitare in functie de timpul tau si nevoile copilului. Ai grija, sfatul unei avocat este foarte util, pentru ca prin sentinta ce o va obtine sigur i se va stabili un program de vizitare periodic. Bafta.

Mika

Post by Mika » 24 Nov 2006, 16:24

Multumesc prntru raspuns.Am fost la avocat i-am ratat citatia insa a apsus ca a venit cu ordin prezidential. imi poti spune ce inseamna? mi-a mai zis ca nu exdista sa-i dea lui copilul pe atat cat vrea el, mai ales ca e mic si are nevoie de o atentie mai mare. PLus ca el nu a contribuit cu nimic la cresterea copilului de cand am plecat de la el de acasa pana in mopmentul actual.Tot avocatul mi-a spus ca nu e nevoie de prezenta mea la tribunal atata timp cant sunt reprezentata de un avocat. Aseara a sunat si fostul si a facut scandal la tel ca o sa fie cu circ la tribunal, ca o sa vad eu ce o sa iasa.Ce pot face eu in situatia asta pentru a evita o cionfruntare directa cu el? si ce inseamna audierea martorilor, in ce consta?

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 25 Nov 2006, 10:40

sigur ca nu e obligatorie prezenta ta in instanta daca ai avocat dar eu m-as duce in locul tau sa fiu. Asdta ca sa vad ce face avocatul si sa nu am surprize.
A zis Ordin prezidential sau ordonanta presedentiala.
Ca inseamna altceva.
Odonanta presedentiala este o procedura rapida si cu reguli speciale prin care se pot dispune masuri provizorii.
Admisibilitatea ei este uneori conditionata de existenta unei actiuni pe dreptul comun.
Asadar lamureste-te cu avocatul cum stau lucrurile
Audierea martorilor inseamna ca se prezinta martorii in instanta si, dupa ce depun juramant, sunt intrebati de instanta si de parti asupra elementelor ce intereseaza cauza ce se discuta.

tfg1973

Post by tfg1973 » 25 Nov 2006, 15:59

ordonanta presedintiala este executorie de drept. insa poti face recurs si cere suspendarea executarii instantei de recurs.

Mika

freoturile mamei

Post by Mika » 27 Nov 2006, 10:33

este vorba de ordonanta prezidentiala. Avocatul este un prieten al familiei, dar pricum avocatii sunt intre ei, isi vad doar interesele. Imi este teama sa ma duc din cauza lui. este violent si nu ar fi prima oara cand o patesc in public. am patit si in casa la mine cand a venit sa vada fata si inainte sa plece mi-am luat o bataie, si asta de 2 ori. de aceea evit sa fim face to face, cum se spune.nu-l intereseaza legea, a zis ca legea si-o face el.MI-a promis ca nu se lasa pana nu imi scoate un ochi, asta sa se asigure ca nu o sa fie nimeni cu mine.Si sincera sa fiu....il cred ca instare. Am fost amenintata la mine in casa cu cutitul, noroc cu vecina..altfel eram in alta parte.

BABI

Post by BABI » 27 Nov 2006, 14:52

Cu frica nu rezolvi nimic. Trebuie sa invingi frica, actionezi in consecinta, iar daca primesti amenintari, faci plangere la politie impotriva nemernicului, pentru ca la urmatoarea plangere, sa i se intocmesca dosar penal. Asta te ajuta si in dosarul civil.

kiddy

Post by kiddy » 30 Nov 2006, 15:56

Imi pare foarte rau pentru tine ca ai ajuns in aceasta situatie, eu te sfatuiesc sa te duci in instanta si daca devine violent, chiar si verbal este in avantajul tau. Nu va mai fi privit cu aceiasi ochi de judecator. Si daca mai ridica mana asupra ta mergi urgent la IML si ia certificat medico-legal. Nu te lasa. Fii tare si mult curaj.

luc4s

Post by luc4s » 01 Dec 2006, 11:22

Mai ales ca lovirea si amenintarea sunt acum de competenta politiei.
In 30 zile se rezolva plangerea , nu mai astepti la termene la judecatorie.
Iar daca prinzi un politist care isi face bine treaba si intelege si situatia in care te afli, sunt sanse mari sa nu se mai ia de tine.
Si stai linistita, ca daca avea de gand sa faca ceva cu cutitul ala, iti facea si tie si vecinei.
Tot la inchisoare se ducea. :lol:
Numai ca pedeapsa era mai mare.

ciprian

am nevoie de ajutor

Post by ciprian » 08 Mar 2007, 13:51

Sora mea a divortat recent iar copilul i-a fost incredintat ei, sotul neavand drept de vizitare. Acum ea ar vrea sa emigreze cu copilul in Canada, stiti cineva daca se poate face acest lucru fara acordul lui? Sau, daca nu se poate face ceva in instanta pentru a obtine un document care sa poata fi folosit pentru ca ea sa emigreze.

As fi foarte recunoscator daca ma pute-ti ajuta.
Multumesc !

mihaela_02_sm

Re: Drepturile mamei

Post by mihaela_02_sm » 03 Mar 2012, 19:44

Buna! Sunt mama unei fetite de 3 ani. Sunt casatorita cu tatal fetitei, insa locuim cu parintii sotului in casa acestora din momentul casatoriei. Sotul are pensie de invaliditate (stabilita pe defect de vorbire), eu sunt singura salariata din familie. Repede dupa nastere mi-am reluat serviciul, sotul fiind cel care a beneficiat de concediu maternal, iar socrii au participat la ingrijirea fetitei. Divergentele si neintelegerile au aparut mereu pe motiv ca nu am grija suficienta de fetita, desi dupa programul de munca mereu ma ocupam de ea si in continuare fac acest lucru. Mereu sunt data la o parte de la toate, nu mi se da voie sa duc fetita niciunde in vizita, soacra este cea care e "stapana" pe fetita, efectiv imi interzice sa imi cresc copilul, dansa se crede mai capabila decat mine si ma inlatura prin diferite sarcini care mi le da. Sunt un fel de sluga in casa lor, pentru ca sotul meu, fiul acesteia e tinut sub papuc de dansa. dat fiind faptul ca stam in casa lor, nu am nici un cuvant, sunt tratata cu indiferenta si de mai multe ori am fost alungata de acasa. Comportamentul lor a fost asa din momentul in care sa nascut fetita, mentionez ca in familie e sigura nepoata, toti sunt baieti, chiar si dansa (soacra) tot baieti are. Fetita este tratata normal, dar soacra se considera mama ei si se crede mai indreptatita de toate in privinta fetei. A incercat in nenumarate randuri sa ma indeparteze, efectiv ma alungat din casa, dar fara fetita. S-a opus violent, dovada sunt urmele fizice pe fata (zgarieturi). Violente fizice au fost si din partea sotului, insa dovada nu am pentru ca nu am scos niciodata fisa de la medicul legist. In momentul de fata sunt la parintii mei pentru ca am fost alungata de acolo, dar fara fetita pentru ca sub nici o forma nu am reusit sa o iau, soacra mea lovindu-ma si efectiv am iesit doar cu hainele de pe mine.
Intrebarea mea este: sub ce forma as putea sa iau fetita la mine, mentionez ca am loc de munca stabil, nu sufar de nici o boala sau hadicap fara sa fiu acuzata de parasirea familiei sau rapirea fetitei, pentru ca dintotdeauna am fost amentintata cu alungarea de acolo dar fara sa imi pot lua fetita?
SUNT DISPERATA, NU STIU CUI SA CER AJUTOR SI CE ANUME SA FAC!!!
!!!!!! VA ROG SA MA AJUTATI !!!!!

mihaela_02_sm

Re: Drepturile mamei

Post by mihaela_02_sm » 27 Mar 2012, 19:29

Cine ma poate ajuta si pe mine!!!!!!!!!!!!!!!!

Leon Carmen

Re: Drepturile mamei

Post by Leon Carmen » 29 Mar 2012, 19:06

mihaela_02_sm wrote:Cine ma poate ajuta si pe mine!!!!!!!!!!!!!!!!
Depune plangere la politie impotriva soacrei pentru lovire si alte violente. Ia numar de inregistrare apoi fa cerere de divort si solicita incredintarea minorei si stabilirea pensiei alimentare, precizeaza in cererea de divort ca ai fost alungata de la domiciliu si indica numarul de inregistrare de pe plangere.

Ionita Ileana

Re: Drepturile mamei

Post by Ionita Ileana » 19 Nov 2017, 12:52

Buna ziua,am nevoie de ajutor, am fost casatorita 15 ani din care 3 ani fara acte,nu am divortat dar nu mai suntem împreuna,avem un baietel de 12 ani care este la tata, problema este ca nu-i da voie sa vina la mine,baiatul nu este îngrijit,spala îsi gateste etc, eu nu am posibilitate sa îl dau în judecata pe fostul sot si vreau sa stiu daca pot sa-mi iau baietelul prin alt mod.Va rog sa-mi dati un raspuns daca ma puteti ajuta,multumesc.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests