Protectia unei persoanei fara familie, cu grad handicap 2

Familiei
Post Reply
Adalgiza

Protectia unei persoanei fara familie, cu grad handicap 2

Post by Adalgiza » 29 Mar 2013, 02:28

Verisoara mea, are 51 de ani, schzifrenie paranoida F 0.20, si debilitate, pensie 350 lei si indemnizatie pentru grad de handicap 224 lei. Traieste singura intr-un apartament cu 3 cam., din mila mamei mele (79 ani), si a vecinilor. Acum doi ani, cand a murit matusa, m-am inteles cu doua verisoare din Bucuresti sa faca una dintre ele demersurile pentru tutela si s-o institutionalizeze.( Eu sunt casatorita in Serbia). In doi ani au vizitat-o o singura data, si nici macar scutirea de caldura nu i-au facut-o. Dupa ce-au consultat avocati, au ajuns, dupa doi ani, la concluzia ca nu "merita" sa fii tutore! Datoria la intretinere este acum de 2500 lei, verisoara a dat aproape tot din casa, traieste inuman, cersind in piata si din pachetul ce-l duce saptamanal mama (79 ani). Le-am rugat macar s-o interneze, dar blocul a facut-o in locul lor. Suparata, am luat actele de la cele doua verisoare si am deschis in septembrie 2013 proces de punere sub interdictie, punand-o pe mama reclamant, gandindu-ma ca institutionalizarea e cea mai buna solutie. Pana acum s-au indeplint toate formalitatile, a mai ramas una, nu gasim tutore. Eu nu stau in tara, si am refuzat. Din bloc refuza toti. Pe oricine gasesc imi cere declaratie de renuntare la dreptul de mostenire. Mi se pare normal ca cel ce-o va ingriji sa ramana cu casa, insa doua matusi, (mamele celor doua verisoare, care imi pun acum si bete-n roate), nu vor. Mi-au propus sa facem cheta si sa-i platim datoria la intretinere, ca dupa...verisoara sa-si achite singura! Din ce? Nu stiu!
Intrebarile mele:
Ce se intampla daca nu pot gasi tutore? DGSAP-ul si la Autoritatea Tutelara se spala pe maini, mi-au spus ca au destule cazuri cu persoane care sunt in strada. Cer rudelor sa se ocupe. Blocul o va da in judecata pentru datorii. Am cerut in instanta un curator special pentru asta dar judecatoarea, dupa ce a dat-o pe parata afara din cauza circului, si m-a criticat c-am adus-o, mi-a spus ca n-are inca interdictia si se poate prezenta singura!
Sa astept sa ajunga in strada ca s-o pot ajuta?
Dupa refuzul meu, mai pot inainta instantei, la termenul de 8 aprilie, o cerere de amanare a judecarii cazului pana la toamna? Cum se procedeaza?
Ma gandesc sa vin pentru 3 ani, sa locuiesc in Bucuresti, sa ma angajez in invatamant, si sa accept tutela. Daca nu reusesc s-o bag intr-un centru, si renunt la tutela,tot eu sunt obligata sa-i gasesc alt tutore?
Dar ce sanse am sa fie acceptata intr-un centru rezidential public?
Cu ea nu se poate sta oricat mi-ar fi de draga. Bani pt. un centru privat as avea daca-i vand casa, doar pentru max. 10-15 ani, e un mare risc. Diferenta la un centru public as putea s-o suport mai usor. Nu stiu ce sa fac s-o ajut legal, ajutati-ma!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests