SRL-ul este obligat sa opreasca pensia alimentara?

Familiei
Post Reply
anaradu

SRL-ul este obligat sa opreasca pensia alimentara?

Post by anaradu » 25 Apr 2005, 01:47

Caut un raspuns pertinent la urmatoarea situatie:
Sotia a obtinut o hotarare judecatatoreasca definitiva pentru plata de catre mine a pensiei alimentare in procent de 32 la suta din venitul net realizat (aproximativ 8 milioane). De la despartirea in fapt i-am dat personal bani si o mare parte i-am trimis-o prin mandat postal. La trei luni de la ramanerea definitiva, a depus la societate sentinta, care prevedea plata pensiei pe ultimele opt luni. Din acel moment, mi s-a oprit retroactiv suma pe care nu am putut s-o justific prin documente postale.
1. Este un abuz al serviciului personal al SRL-ului, atata timp cat societatea nu este specificata ca popritor prin sentinta?
2.Sentinta poate fi atacata sau se poate deschide un alt dosar in conditiile in care am doua credite - contractate in timpul casatoriei - a caror plata ma pun in imposibilitatea de a trai decent?

elis

Post by elis » 25 Apr 2005, 11:26

1. Cred ca societatea nu avea dreptul sa retina banii daca nu s-a infiintat legal poprirea;
2. Pensia stabilita de instanta nu se reduce pentru ca ai de platit alte datorii, decat in cazul in care este vorba despre alte obligatii de intretinere.

constable

Post by constable » 25 Apr 2005, 20:20

Situatia ta este des intalnita in practica. Este insa o practica ilegala daca din cuprinsul sentintei nu rezulta ca sumele vor fi incasate si platite de angajator.
Someaza compartimentul financiar sa inceteze fiindca nu au temei legal pentru aceasta dupa care incearca sa vezi sumele platite si cat trebuia sa platesti si sa cauti o rezolvare ( considera sume achitate in avans).

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests