incredintarea minorului spre crestere si educare

Familiei
Post Reply
cella

incredintarea minorului spre crestere si educare

Post by cella » 17 Feb 2007, 12:53

Buna ziua tuturor si bine v-am gasit !!!! Recamanta depune cerere de incredintare a mionorului , aceasta nefiind casatorita si neavand avocat. Care sunt pasii in proces? ce se intampla daca paratul nu se va prezenta la nici o infatisare, se va judeca in lipsa ? instanata va solicita ancheta sociala obligatoriu daca reclamanta nu a facut-o in cerere? Cat dureaza procesul daca acesta se prezinta si cat va dura daca nu se prezzinta? Cate termene vor fi daca acesta se prezinta ? Ce se intampla daca reclamanta nu are martori ci doar probe scrise prin care poate dovedi ca acesta este violent? Va multumesc pentru raspunsuri

jojo

Post by jojo » 17 Feb 2007, 14:16

Bine ca ne-ai gasit! :grin:

1.Se dispune efectuarea anchetei sociale.
2.se judeca in lipsa.
3.da
4.2-3 termene
5.bune-s si inscrisurile.

Melinda

Post by Melinda » 18 Feb 2007, 01:06

Daca reclamanta (mama) nu este casatorita, nu inteleg, ce motiv are sa solicite incredintarea minorului ? :roll:

cella

Post by cella » 18 Feb 2007, 11:29

drepturi asupra copilului are si tatal, la fel ca si mama. in urma obtinerii unei hotarari judecatoresti de incredintare spre crestere si educare mamei, tatal nu mai are acest drept, ci doar de vizitare a minorului, iar mamei i se inlatura teama de a nu i se lua copilul de tatal violent. asa nu se vor certa care va lua copilul, ci hotareste instanta, care il incredinteaza mamei in acest caz. este vorba de o siguranta mai mult...

ciprian

ajutati-ma si pe mine

Post by ciprian » 08 Mar 2007, 13:34

Sora mea a divortat recent si a obtinut tutela copilului ei, sotul neavand drept de vizitare. Acum ea ar vrea sa emigreze cu copilul in Canada, stie cineva daca se poate face acest lucru fara acordul lui? Sau, daca nu se poate face ceva in instanta pentru a obtine un document care sa poata fi folosit pentru ca ea sa emigreze.

As fi foarte recunoscator daca cineva m-ar putea ajuta.
Multumesc !

av_dvasilescu

Re: incredintarea minorului spre crestere si educare

Post by av_dvasilescu » 12 Jan 2012, 14:27

Daca i-a fost incredintat copilul mamei exclusiv, nu are nevoie de acordul tatalui pentru a iesi din tara. Va trebui doar sa legalizeze hotararea data de instanta si sa o prezinte la vama.
Mult succes.

johei

Re: incredintarea minorului spre crestere si educare

Post by johei » 12 Jan 2012, 22:06

Cu siguranta ca la 5 ani de la intrebare inca se mai asteapta raspunsul aici...

MirunescuD

Re: incredintarea minorului spre crestere si educare

Post by MirunescuD » 26 Oct 2013, 22:10

Eu dar si alti nefericiti care trec printr-un divort cu minori rasfoim chiar si intrebarile vechi cu speranta ca se poate invata ceva folositor din experientele celor patiti deja,asa ca eu consider mai bun un raspuns dat la distanta de 5 ani decat deloc cum am tot gasit cazuri de oameni disperati cu diverse intrebari care poate ca si mine in ceas de noapte nu pot dormi de griji si cauta ajutor .
Multumesc in concluzie oamenilor care raspund altor oameni si-i indruma,e lucru mare sa fi om in ziua de azi.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests