acordul tatalui pentru a pleca cu copilul definitiv din tara

Familiei
Post Reply
mirudeea

acordul tatalui pentru a pleca cu copilul definitiv din tara

Post by mirudeea » 05 Jul 2012, 00:12

Buna seara,ma numesc Alina si in aprilie 2011 in urma divortului am obtinut custodia minorei de 5 ani,deci am o hotarare de divort definitiva si irevocabila.Pentru a se finaliza mai repede divortul am acordat tatalui dreptul de vizita la domiciliul lui un weekend la 2 saptamani.Eu imi doresc acum sa ma stabilesc definitiv in strainatate iar intrebarea mea este daca in aceste conditii eu am nevoie de acordul tatalui pentru:1.a iesi din tara;2.a ma stabili definitiv acolo,si in caz contrar ce e de facut.Mentionez ca am avut avocata la procesul de divort care m-a asigurat ca nu voi avea probleme in ceea ce priveste plecatul si mutatul in alta tara atata timp cat am custodia copilului printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila dar de ceva vreme tot aud ca nu este chiar asa de simplu cum mi s-a spus fiindca exista programul de vizita la domiciliul lui.
Va multumesc anticipat!

decalex

Re: acordul tatalui pentru a pleca cu copilul definitiv din

Post by decalex » 05 Jul 2012, 16:29

Pai custodia e comuna sau este exclusiv a dumneavoastra? Custodia comună legală dă dreptul ambilor părinți, pe lângă drepturile pe care la are orice părinte care nu a fost decăzut din drepturile părintești să se implice în creșterea și educarea minorilor prin participarea la deciziile cu privire la copii.
daca e custodia comuna aveti nevoie de acordul tatalui

mirudeea

Re: acordul tatalui pentru a pleca cu copilul definitiv din

Post by mirudeea » 05 Jul 2012, 17:03

custodia comuna era doar o propunere pt proiect de lege atunci cand am primit eu in totalitate custodia fetitei,problema este programul de vizita la domiciliul fostului sot care este stipulat in hotararea judecatoresca

decalex

Re: acordul tatalui pentru a pleca cu copilul definitiv din

Post by decalex » 06 Jul 2012, 12:09

Am inteles. Hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila are putere de lege. Asa ca ceea ce puteti face este sa ajungeti la un acord cu tatal sa schimbati programul de vizita si sa autentificati inscrisul si dupa sa mergeti la instanta sa deschideti un proces de modificare program vizitare si sa depuneti acordul, sau sa mergeti direct in instanta si sa cereti modificarea programului.

mirudeea

Re: acordul tatalui pentru a pleca cu copilul definitiv din

Post by mirudeea » 06 Jul 2012, 12:37

Daca modific programul de vizita in instanta,ma pot stabili in afara tarii fara acordul tatalui?.Va multumesc!

decalex

Re: acordul tatalui pentru a pleca cu copilul definitiv din

Post by decalex » 07 Jul 2012, 18:56

Pai daca modificati programul de vizita procatic el e de acord cu mutarea. Oricum ati zis ca aveti custodia exclusiva

belle

Re: acordul tatalui pentru a pleca cu copilul definitiv din

Post by belle » 28 Oct 2013, 22:43

mirudeea, du-te linistita cu copilul tau ca nu ai nevoie de semnatura nimanui avind incredintarea copilului exclusiva tie, fiind si irevocabila...eu mi-am scos copilul afara fara probleme, avand aceiasi situatie ca si a ta...bafta multa...

Silviu

Re: acordul tatalui pentru a pleca cu copilul definitiv din

Post by Silviu » 28 Oct 2013, 23:45

Cred ca a plecat de mult :D:D:D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests