schimbare nume minora

Familiei
Post Reply
Guest

schimbare nume minora

Post by Guest » 01 Sep 2012, 22:01

buna seara!
problema mea este urmatoare:locuiesc in spania din anul 2005,iar in anul 2008 am avut o fetita(tatal ei fiind tot roman),insa in anul 2010 am decis sa ne despartim.Nefiind casatoriti am hotarat de comun acord ca fetita ramane cu mine,deci nu exista o sentinta de divort asupra custodiei.Din anul 2010 din momentul in care el a plecat nu s-a preocupat de fetita in nici unu fel si nici macar nu suna sa vorbeasca cu ea.Problema este ca fetita ii poarta numele iar de fiecare data cand vrem sa calatorim eu trebuie sa il caut si sa ii cer o imputernicire si sa ii trimit banii necesari acelei imputerniciri el locuind in Romania.Intrebarea mea este daca exista vreo modalitate de a trece fetita pe numele meu,nu vreu sa ii cer nici pensie alimentara absoultu nimic doar sa am fetita pe numele meu.Va multumesc daca cineva ma poate ajuta.

C_A_Coltuc

Re: schimbare nume minora

Post by C_A_Coltuc » 03 Sep 2012, 14:18

Se poate face si administrativ

johei

Re: schimbare nume minora

Post by johei » 04 Sep 2012, 00:42

Fetita locuieste in Spania?

Guest

Re: schimbare nume minora

Post by Guest » 04 Sep 2012, 10:52

nu,din luna mai 2012 locuim in germania.

johei

Re: schimbare nume minora

Post by johei » 04 Sep 2012, 11:19

Nu e vorba de o simpla schimbare de nume, ci de incredintarea fetitei!
In mod normal se face prin instanta de la domiciliul fetitei (respectiv din Germania). Cel mai probabil ca si dreptul aplicabil e tot cel din Germania. Cautati un avocat in Germania.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 19 guests