Divort si societate in pragul lichidarii - va rog, e urgent

Familiei
Post Reply
dana2004

Divort si societate in pragul lichidarii - va rog, e urgent

Post by dana2004 » 26 May 2004, 12:03

Buna!
Am urmatoarea problema: peste doua saptamani e termenul de divort (in mod normal, de comun acord)
Singura problema e ca sotul si-a facut o firma cu un prieten, dar in acte suntem trecute eu si sotia prietenului (50% fiecare). Firma nu a mers, in ultimul an nu a avut activitate, nu mai are nici sediu (fusese inchiriat). Datoriile sunt peste 5000 EUR, deci urmeaza sa fie lichidata in curand.
Problema e ca, daca in urma lichidarii va trebui sa platesc ceva (desi m-am retras intre timp din functia administrator, sunt doar actionar si nici nu am semnat nimic cat am fost administrator), cum il voi determina pe sotul meu sa plateasca jumatate? E de preferat sa fim casatoriti inca, in momentul in care se finalizeaza lichidarea?
Sau pot face un act pe care sa-l prezint in instanta,in care el se obliga sa plateasca daca va fi cazul (deci sa se pronunte divortul peste 2 sapt. dar cu aceasta conditie)?
Va multumesc.

Francesca

Re: Divort si societate in pragul lichidarii - va rog, e urg

Post by Francesca » 26 May 2004, 20:55

sorry, am pus enter din greseala si nu am mai putut sterge mesajul

Francesca

Re: Divort si societate in pragul lichidarii - va rog, e urg

Post by Francesca » 26 May 2004, 21:02

Nu are legatura divortul cu partajarea, cu atat mai mult ca esti de acord nu poti sa pui conditii pentru ca asta inseamna ca nu esti de acord. Societatea este o persoana diferita de voi, sotii, ea are patrimoniul sau, sotii aveti patrimoniul vostru care nu se confunda cu cel al societatii. In ce temei ai putea sa il obligi pe el pentru faptele unei a 3 a persoane ( societatea) ?Chiar daca ar fi sa fiti casatoriti ati putea partaja averea fortat pentru ca daca ar fi sa fii executata ai fi executata doar tu.
Consulta un avocat care sa te reprezinte la lichidare. In principiu administratorii raspund pentru proasta administrare, asta poate insemna nu numai ceea ce au semnat ci si ceea ce nu au semnat sau nu au facut.
Cel mai bine e sa consulti pe cineva care sa vada si actele.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests