Adoptia

Familiei
Post Reply
sralucai

Adoptia

Post by sralucai » 30 Jan 2004, 23:48

As vrea sa stiu cum se poate adopta un adult. Matusa mea e casatorita si nu are copii si ar vrea sa ma adopte. Problema e ca eu am 33 de ani si sunt casatorita la randul meu. Exista undeva in legea romana vreo referire la acest gen de situatii.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 14 Apr 2004, 12:36

Da, exista restrictii.
In primul rand ca nu pot fi adoptati, ca regula, decat minorii.
In cazuri cu totul speciale pot fi adoptati si majorii cu conditia ca intre adoptat si adoptator sa existe o diferenta de varsta de minim 18 ani iar adoptatorul sa fi ingrijit efectiv de adoptat pe perioada cat acesta a fost minor (situatie in care v-ati fi putut afla daca nu aveati parinti si v-ar fi crescut matusa, un soi de "adoptie de fapt").
Si faptul ca sunteti casatorita este un impediment.

justitiaru

Doamna nu stiu ce sunteti

Post by justitiaru » 30 May 2004, 09:00

Eu sunt in specialitatea Protectiei Copilului, problema este urmatoarea mama dumneavoastra vrea sa adopte un copil dar mai mare de varsta minorului, problema este ca nu se poate acest lucru, pentru un moment si anume:
1. Eu stiu ca s-a schimbat legea la noi in Tara, privind adoptiile copiilor pentru Romania si pentru alte state foarte stricte de aceea cred ca puteti adopota dar in alte masuri legale.
2. Eu va pot spun ca poate lua un copil, ca asistent maternal ca dupa aceea (este o masura de siguranta pentru copil standard) sa mearga la Directia Generala pentru Protectia Drepturilor Copilului (DGPDC) si sa faca acte pentru adoptarea copilului, si asta numai daca a avut grija de el la fel de mult cum isi doreste domnia sa acum un copil.

Va urez succes si sa luati copilul pe care il doriti si sa aveti grije de el.
VA multumesc ca faceti asta!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests