pensie intretinere de la roman plecat in strainatate

Familiei
Post Reply
viky56

pensie intretinere de la roman plecat in strainatate

Post by viky56 » 04 Mar 2005, 21:14

Subsemnata VICTORIa, cu domiciliul in Bucuresti
Va rog ,sa ma ajutati in rezolvarea unei situatii care a ajuns deja un" fenomen "in Romania,
Sotul meu este plecat in Italia Milano de 5 ani de zile sa lucreze. A plecat ilegal in 1998, pe parcurs a reusit sa -si faca permis de munca si de sedere pe teritoriul Italiei-Milano .Totul a fost perfect pana in oct-noi 2003 cand a venit in Romania si brusc cu o zi inainte de plecare ma anuntat ca a introdus actiune de divort si ca nu vrea sa stie de mine si minora Enache Ana Maria in varsta de 4 ani nimic ,ca are si asa destule probleme iar noi sa ne descurcam.Mai mult si ceea ce este condamnabil a spus ca minora il incurca mai ales ca aceasta are probleme vitale de sanatate ,care necesita o ingrijire deosebita, iar eu am fost diagnosticata cu hepatita cronica evolutiva.Acesta inainte de plecarea in strainatate a vandut apartamentul in care locuiam ,lasandu-ne fara adapost supunandu-ne la grave suferinte psihice, morale, materiale,de siguranta periclitand grav cresterea si educarea minorei.
Am facut diferite demersuri atat in instanta, la parchet, la Ministerul de Interne, serviciul pasapoarte, la Consulatul Roman din Italia, la Qestura din Milano, la interpol la Presedentia Romaniei,in toate ziarele si nu in ultima instanta la dumneavoastra pentru a putea gasi o modalitate de a rezolva acest fenomen al Romaniei. "Vidul de legislatie" pentru gasirea si obligarea la asumarea responsabilitatilor parintesti pe care le are , la plata pensiei de intretinere a celor care fug si cu rea credinta si cu buna stiinta ,nesocotesc aceste responsabilitati dand bir cu fugitii.
Concret si la obiect , va rog sa ma ajutati in gasirea lui E A cu rezidenta in Italia Milano , cu permis de munca legal, cu adresa unde a locuit ( la sora sa)
deoarece acesta nu vrea sa aduca acte doveditoare in instanta pentru stabilirea cuantumului de pensie de intretinere pentru minora si asigurarea unei locuinte pentru minora si firesc pentru mine , indiferent de ce sentimente sau resentimente are fata de mine.Nu vrea sa spuna nici unde lucreaza nici unde locuieste .
Tot ce doresc este sa se termine cu aceste procese intentate si care dureaza foarte mult datorita procedurii cu strainatatea de lunga durata. si sa pot dovedi in instanta veniturile reale ale lui pe baza unor documente oficiale .
In cazul in care nu este de competenta Dvs-tra, va rog sa ma indrumati spre rezolvare.
Va multumesc anticipat.
Enache Victorita
asta este cererea mea catre forurile nimic pana acum

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests