Divort cu copii minori

Familiei
Post Reply
vargandi

Divort cu copii minori

Post by vargandi » 10 Jan 2011, 22:40

Sotul a depus pe data de 6ian. 2011 cerere divort la tribunal.El are Intreprindere Individuala,iar eu fiind casnica nu am venit,copii pot sa ramana cu mine,asa a scris in cerere.Avem 2 fete,7 si 2 ani.Stau la mama,cu copii,ea ne intretine.Eu nu vreau sa divortez,din cauza copiilor!!Presupun ca va treb sa plateasca pensie alimentara pt copii,dar cat?Pot sa-i cer intretinere sotie,daca exista asa ceva?

Si cel mai important ar fi sa-mi formulati o cerere de intampinare cu toate aceste motive,adica nu vreau divort din cauza copiilor minori,sotul neavand un motiv intemeiat de divort.Nu ne-am inselat,ci s-a racit relatia dintre noi,dar avem 2 copii ale caror soarta e mai importanta decat un divort intre noi,copii fiind nevinovati.
Multumesc!Sunt din Targu Secuiesc si avem termen d ejudecata pe 02.02.

Header

Re: Divort cu copii minori

Post by Header » 11 Jan 2011, 02:54

Din pacate sotul poate sa inainteze si sa ceara divortul si fara acordul dumneavoastra !

In cazul in care castigati spre crestere si educare cei doi minori, in instanta cereti prin avocat pensia alimentara, aceasta se calculeaza in cazul in care obtineti ambii minori 1/3 din venitul dumnealui.

Nu ati dat amanunte si nici nu cred ca sunteti in situatia legala de a cere pensie de intretinere pentru dumneavoastra, aceasta se cere doar in conditii speciale.

Acum trebuie sa va hotarati, la cerere intampinare doar va aparati fata de el iar daca spuneti doriti sa cereti pensie alimentara si alte pretentii faceti cerere reconventionala care trebuie trimbrata.

vargandi

Re: Divort cu copii minori

Post by vargandi » 11 Jan 2011, 18:50

Header wrote:Din pacate sotul poate sa inainteze si sa ceara divortul si fara acordul dumneavoastra !

In cazul in care castigati spre crestere si educare cei doi minori, in instanta cereti prin avocat pensia alimentara, aceasta se calculeaza in cazul in care obtineti ambii minori 1/3 din venitul dumnealui.

Nu ati dat amanunte si nici nu cred ca sunteti in situatia legala de a cere pensie de intretinere pentru dumneavoastra, aceasta se cere doar in conditii speciale.

Acum trebuie sa va hotarati, la cerere intampinare doar va aparati fata de el iar daca spuneti doriti sa cereti pensie alimentara si alte pretentii faceti cerere reconventionala care trebuie trimbrata.
Am inteles,atunci aleg sa fac cerere reconventionala,fiindca el a mentionat in cererea de divort,ca vrea ca minorii sa ramana cu mine.prin cererea reconventionala precizez si pensia alimentara,1/3 cota parte.Insa este obligatoriu un avocat?Nu-mi permit in mom de fata,iar daca depun cerere de ajutor public sa fac impreuna cu cererea reconv?Plus,am primit azi citatia,in care scrie sa-o prezint si "pe minora Zsanett,spre audiere in camera de consiliu":acest lucru inseamna ca Zsanett(7 ani,fiica noastra mai mare)musai sa vina pe data de 02.02 la prima sedinta?Nu exista o cale sa lasam copii in pace?Multumesc din suflet pt ajutor!

Header

Re: Divort cu copii minori

Post by Header » 12 Jan 2011, 23:57

Stimata doamna, in mod normal in cazul unui divort se audieaza copii minori care au implinit varsta de 10 ani, avand in vedere faptul ca fiica dumneavoastra are abia 7 ani instanta este obligata sa solicite Directiei Sociale de Asistenta ca un psiholog sa asiste minora la audiere.

Daca constastati ca nu este prezent la audierea minorului un psiholog, puteti invoca Legea nr. 100/1992 art8. alin 3 si 4

(3) Ascultarea copilului care a implinit varsta de 10 ani este obligatorie.
Copilul care nu a implinit varsta de 10 ani va putea fi audiat, daca instanta considera necesar.
(4) In toate situatiile, la audierea copilului va participa un psiholog din cadrul directiilor generale de asistenta sociala si protectia copilului....."

Aveti nevoie de avocat, sunt multe decizii de luat, puteti cere si cheltuieli de judecata in instanta, asta inseamna ca daca o sa castigati actuyalul sot este obligat sa plateasca avocatul dumneavoastra.
In alta ordine de ide puteti cere asistenta juridica gratuita daca nu va puteti permite un avocat.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests