apel sau recurs

Familiei
Post Reply
vicar

apel sau recurs

Post by vicar » 25 Nov 2010, 16:12

Buna ziua
hotarirea primei instante de judecata in cazul unui proces de partaj a fost in favoarea ex sotului mentiune "cu apel in 15 zile de la comunicare".
Am asteptat comunicarea ,am facut apel,am depus la primul termen motivele apelului,am primit un al 2 lea termen si surpriza:
s-a ajuns la concluzia ca nu trebuia sa fac apel ci recurs,motiv pt. care am plecat de la tribunal mai debusolata de cum ma dusesem.
care sint variantele si la ce sa ma astept/
multumesc

:-( :sad:

vulpacris

Re: apel sau recurs

Post by vulpacris » 25 Nov 2010, 17:29

Sa va angajati un avocat, daca nu aveti, iar daca aveti, stie si singur ce are de facut.

:cafea:

vicar

Re: apel sau recurs

Post by vicar » 25 Nov 2010, 17:52

vulpacris wrote:Sa va angajati un avocat, daca nu aveti, iar daca aveti, stie si singur ce are de facut.

:cafea:


am avocat,dar vreau eu sa stiu asa sa nu apuc sa mor de inima :sad:

vulpacris

Re: apel sau recurs

Post by vulpacris » 25 Nov 2010, 23:17

Avocatul o sa sustina nelegalitatea sentintei invocand motivele de recurs si o sa ceara casarea cu retrimitere la instanta de fond, daca trebuia administrata o alta proba decat cea cu inscrisuri, care este singura admisa in recurs.

Nu este vina dvs. ca ati declarat apel, deoarece asta este calea indicata de judecatorul fondului.

Nici o problema si stati linistita ca nu este de rau, dar trebuia sa va intrebati avocatul, ca pentru asta il platiti, si era langa dvs. cand ati iesit din sala. :roll:

:cafea:

vicar

Re: apel sau recurs

Post by vicar » 29 Nov 2010, 13:06

revin cu hotarirea instantei: in condica scrie ca respinge recursul ca fiind nul.
mai am vreo sansa sa repar ceva? :wall: :-(

vulpacris

Re: apel sau recurs

Post by vulpacris » 29 Nov 2010, 22:10

Declarati recurs, deoarece pentru dvs. acesta a fost apel, potrivit sentintei. :grin:

:cafea:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests