Drepturi bun dobandit in timpul casatoriei.

Familiei
Post Reply
DanDent

Drepturi bun dobandit in timpul casatoriei.

Post by DanDent » 30 Nov 2010, 00:15

Buna ziua. Mama a divortat de tatal meu natural si s a recasatorit. Respectivul mai are 3 copii dintr o casatorie anterioara. inainte sa se recasatoreasca, mama a cumparat actualul apartament pe care acum vrea sa il vanda si sa cumpere altul ( mai mic). Intrebari:

- noul apartament este considerat bun comun deci amandoi (mama si sotul ei)au drept egal asupra lui?
- copiii lui au vre un drept la noul apartament?
- ce se intampla in cazul decesului mamei?
- ce se intampla in cazul decesului sotului ei?

Multumesc anticipat. daca nu m am exprimat bine va rog spuneti mi si am sa incerc sa explic.fara sa par lipsit de respect as dori daca se poate un raspuns rapid deoarece in curand se va efectua tranzactia si as vrea ca lucrurile sa fie clare pentru toti. multumesc.

angel

Re: Drepturi bun dobandit in timpul casatoriei.

Post by angel » 01 Dec 2010, 02:40

ca regula generala, orice bun cumparat in timpul casatoriei, este bun comun al sotilor.
daca se poate proba caci acest apartament,cumparat in timpul casatoriei este achitat integral cu banii proveniti din vanzarea bunului propriu al mamei, sunt sanse ca si acesta sa fie considerat bun propriu...asta este insa o aparare intr-un eventual proces...ceea ce nu este de dorit...

daca mama cumpara acum,fiind casatorita,este bun comun al sotilor(50-50)..deci cred ca m-am facut inteleasa...in cazul decesului mamei, vine la succesiune sotul in calitate de sot supravietuitor +copii acesteia.
in cazul decesului sotului mamei, vine la succesiune mama ca sotie supravietuitoare in concurs cu copiii sotului,dar doar pe parte sotului, ea avand cei 50%cota ei de proprietate.

mama ar avea posibilitatea,daca doreste sa evite o astfel de situatie,ca sa cumpere pe numele unui copil al ei si ea sa-si rezerve dreptul de uzufruct.atunci n-ar fi nici o problema...

DanDent

Re: Drepturi bun dobandit in timpul casatoriei.

Post by DanDent » 01 Dec 2010, 09:15

Multumesc.

avocat alina

Re: Drepturi bun dobandit in timpul casatoriei.

Post by avocat alina » 02 Dec 2010, 14:38

buna ziua.
daca in actul de vanzare-cumparare se mentioneaza in mod expres ca noul imobil este achizitionat din banii proveniti din vanzarea apartamentului bun propriu al mamei dvs. , si acest nopu imobil va avea caracterul de bun propriu al mamei dvs.
de asemenea intabularea in CF sa se faca doar pe numele mamei dvs.
sau accepte contributia financiara a noului sot, la dobandirea noului imobil , pt. ca acesta sa aiba caracterul de bun propriu exclusiv al sau .
de asemena sa faca transferul de bani prin cont bancar, pt. a avea dovada faptului ca plata reprezentand contravaloarea noului imobil s-a facut din banii sai proprii.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests