Evacuarea copiilor din casa parinteasca

Familiei
Post Reply
florinpfi

Evacuarea copiilor din casa parinteasca

Post by florinpfi » 13 Dec 2010, 10:41

Buna ziua! Tatal meu vrea sa ma evacueze din casa cu orice pret,mentionez ca mama a murit in 97,mai am un frate care nu mai are treaba aici din 85,eu acuma sint de 7 ani in casa cu concubina mea si copilul minor, am stat intotdeuna aici,am imbunatatit apartamentul,iar el vrea sa ma evacueze sub pretextul ca ma port urit cu el si a facut un obicei din a chema politia ori de cite ori se cearta cu mine, odat pe luna sau la 2 luni.Intrebarea este ma poate evacua din casa el este proprietar dar nu a facut succesiunea dupa mama chiar poate sa ma evacueze,Am domiciliu stabil aici sint in spatiu etc, chiar poate? Mai nou s-a dat cu mina de tocul usii si-a facut o vinataie a chemat politia si l-a sfatuit sa se duca la medicolegal,pai daca eu nu l-am atins ,,,omu e bandit rau ce fac ,ma poate evacua sau nu?

Header

Re: evacuare

Post by Header » 13 Dec 2010, 10:48

Cat timp aveti un act identitate emis pe adresa tatalui dumneavoastra nu puteti sa fiti evacuat decat, in urma unui proces/procese din care tatal dumneavoastra sa aibe o sentinta judecatoreasca definitiva si irevocabila.
Daca obtine o astfel de sentinta va poate evacua fara nici un fel de obligatie privind eventuale drepturi banesti ori obligatia de a va acorda un alt spatiu de locuit.

Pastrati chitantele care dovedesc imbunatatiorea locuintei,contributia dumneavoastra financiara privind cheltuieli curente,pot fi folosite in instanta.

In mod normal indiferent de ora si zi aveti dreptul sa intrati in casa iar la nevoie puteti sa apelati la sectia de politie pe raza caruia domiciliati pentru acordarea unui sprijin.

Daca dumneavoastra nu contribuiti la intretinerea casei,la achitarea unor cheltuieli privind unele utilitati,tulburati des linistea publica, etc. tatal dumneavoastra are toate sansele sa i se accepta un proces de evacuarea dumneavoastra.
Se aplica asta si pentru concubina dumneavoastra dar si pentru copil.

Evitati sa ajungeti in tribunale,aste cer bani si timp.

angel

Re: Evacuare

Post by angel » 13 Dec 2010, 19:48

florinpfi wrote:.Intrebarea este ma poate evacua din casa el este proprietar dar nu a facut succesiunea dupa mama ...
deschideti dvs succesiunea dupa mama daca el nu vrea. aveti si dvs o cota parte din apartament, deci proprietar(veti fi practic 3 proprietari, dvs, fratele si tatal)...dupa asta, va fi un proces de iesire din indiviziune, dar dureaza asta...celui caruia i se va atribui imobilul va trebui sa plateasca cota parte celorlalti.
nu va poate obilga sa plecati, pana nu exista o hotarare defintiva si irevocabila de evacuare, iar aceasta nu va fi daca nu se va dezbate succesiunea...v-as sfatui sa deschideti dezbaterea acesteia.
mergeti la un notar public cu o copie a actelor de proprietate a imobilului+actul de deces al mamei si restul actelor de stare civila a dvs...certificate de nastere,de casatorie a parintilor...
daca fratele nu se poate prezenta,poate trimtie un inscris autentic...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests