apel in proces de partaj

Familiei
Post Reply
Alexxa

apel in proces de partaj

Post by Alexxa » 01 Nov 2010, 21:45

Buna seara tuturor :D

Asa cum am promis, revin cu sentinta primita in apelul depus pentru partajul casei. Multumirile mele profunde pentru recomandarea excelenta pe care mi-a dat-o Kinga :floare: si pentru sfaturile utile date de Johei :vin:
Acum sper ca si daca fostul sot face recurs la apel(daca ma exprim corect) sentintza nu se va modifica; la Curtea de Apel fiind analizata doar legalitatea hotararii instantei de apel
Deci, dupa 5 ani de la deschiderea procesului de partaj:

"Admite apelul formulat de reclamanta N.D.M.(adica eu). Schimbă în parte hotărârea atacată în sensul că: Admite acţiunea civilă formulată de reclamanta N.D.M. şi admite în parte acţiunea civilă formulată de pârâtul-reclamant reconvenţional Hădărău Claudiu Dan. Constată că părţile au avut o contribuţie egală la dobândirea bunului comun. Atribuie imobilul-bun comun în favoarea pârâtului-reclamant reconvenţional Hădărău Claudiu Dan şi-l obligă pe acesta la plata în favoarea reclamantei-pârâtă reconvenţională N.D.M. a sumei de 654.000 lei cu titlu de sultă compensatorie. :aplauze: Compensează în parte cheltuielile de judecată de la fond. Menţine celelalte dispoziţii ale hotărârii atacate privitoare la caracterul de bun comun şi înscrierea în cartea funciară a dreptului de proprietate. Compensează în parte cheltuielile de judecată din apel."
:bere: :cake:

p.s. daca Curtea de Apel mentine sentintza data de Tribunal, exul mai poate face vre-un demers juridic? nu de alta dar deja au trecut 5 ani de cand dureaza acest partaj :cry:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests