partaj dupa divort

Familiei
Post Reply
thusarix

partaj dupa divort

Post by thusarix » 29 Mar 2011, 13:34

Mama mea a divortat de tatal meu acum aproximativ 6-7 ani, dar nu a facut partajul. Tatal meu a plecat din tara dupa '91, a dat semne 3-4 ani dupa care nu am mai auzit de el, in urmare mama a intenta divort la vreo 10 -11 ani dupa ce el nu a mai dat nici un semn.Divortul a fost in lipsa dar mama nu a facut partaj. Noi suntem 4 frati la vremea aceea toti minori si am avut pensie alimentara, pe care el nu a platit-o. Fabrica din Romania prin care a plecat el trimitea o suma din salariul lui (mica) dar nu pentru alocatioa alimentara si in nici un caz care sa acopere suma totala al alocatiilor. Acum el a venit dupa 20 de ani si isi cere dreptul la apartament, ce putem face sa nu primesca jumatate sau sa primesca cat mai putin? Apartamentul este trecut pe ambii parinti.
Dintre toti fratii unul mai este la facultate, ceilalti am terminat.
As vrea sa stiu orice modaliate prin care sa il pot obliga sa iasa din casa, pentru ce il putem da in judecata ca sa il convingem sa plece?

Va multumesc anticipat pentru orice ajutor imi puteti da.

serafim

Re: partaj dupa divort

Post by serafim » 30 Mar 2011, 02:23

Se deschide partajul se cere expertiza care sa stabileasca contributia sotilor la imbunatatirile aduse apartamentului ( presupun ca s-au facut imbunatatiri la care el nu a contribuit ci le-a facut doar mama singura respectiv cu ajutorul vostru ) De obicei imbunatatirile costa si trebuiesc suportate de coproprietari ( fiind divortati ) astfel se scade valoarea imbunatatirilor aduse din pretul ce l-ar datora mama pe jumatatea de ap. a tatalui.

daca el a solicitat deja partajul si ati primit citatie, la primul termen formulati cerere reconventionala prin care mama arata pretentiile ei, si anume.
- sa i se acorde ei apartamentul , cu plata unei sulte catre tata reprezentand cota lui de proprietate.

PAREREA MEA !

thusarix

Re: partaj dupa divort

Post by thusarix » 30 Mar 2011, 10:16

Multumesc pentru raspuns.
S-ar putea ca sora mea, care este la facultate in momentu de fata, sa ii ceara sa plateasca retroactiv pensia alimentara, sa mearga la un executor, si sa ii execute partea lui de apartament, in modul asta sa ii micsoram si mai mult sulta cuvenita?

serafim

Re: partaj dupa divort

Post by serafim » 30 Mar 2011, 13:36

nu se poate compensa pensia alimentara cu cota lui parte "legal" ci doar printr-o intelegere pe cale amiabila care se consfinteste notarial prin vanzarea cotei lui catre copii !!!

donatia nu este recomandata !

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests