Va rog sa ma ajutati ! Si-a schimbat numele....

Familiei
Post Reply
karenina-roman

Va rog sa ma ajutati ! Si-a schimbat numele....

Post by karenina-roman » 27 Jul 2010, 18:09

Fostul sot s-a recasatorit (si-a schimbat si numele de familie ,pe care il cunosc si eu) apoi au plecat in Italia ( muncesc la negru).Copilul are 8 ani si i-a platit pensia de 40 ron/luna ( de mizerie ,minim /economie)cand si cand....,nici cheltuieli de judecata ...nimic de cand a plecat.Acum,urmeaza sa vina in tara ,pe 31 iulie, la domiciliul fostilor socri. As face plangere la parchet , la politie daca tot vine acasa si stiu si perioada ,dar problema e ca nu stiu cum sa fac cu numele lui schimbat(eu nu am nici un act oficial)si cu domiciliul ...Dati-mi un sfat ,va rog din suflet ca sa nu pierd si ocazia asta de a-si plati datoriile fata de copil ! Ajutati-ma ! Multumesc !(Pot cere in plangere si majorarea pensiei ?)

precious

Re: Va rog sa ma ajutati ! Si-a schimbat numele....

Post by precious » 12 Aug 2010, 17:32

In urma sesizarii la parchet puteti cere ca organele abilitate sa afle si sa va furnizeze numele acestuia, fiind vorba de interesele minorului pe care il pune intr-o situatie de pericol neplatind sumele impuse prin lege. Este suficient sa nu fi platit timp de doua luni consecutiv sa aveti o actiune impotriva sa.

karenina-roman

Re: Va rog sa ma ajutati ! Si-a schimbat numele....

Post by karenina-roman » 15 Aug 2010, 16:17

Multumesc.I-am aflat numele , am facut plangere penala la parchet si mi s-a spus ca aproximativ in 30 de zile daca se va rezolva ceva....foarte greu...avand in vedere ca acesta poate pleca oricand din tara ...(adica repejor).Nu stiu ce sa fac ca sa mai urgentez situatia ? :-( Daca tot nu rezolv acum nimic pot sa depun pentru marirea pensiei de intretinere ,ca din 2002 ,de la hotarare nu am miscat nimic,am ramas cu acei 40 de lei pe luna ) Ce trebuie sa fac ? E de platit ceva la tribunal?Multumesc anticipat .

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests