divort si succesiune dupa moarte pt copil minor

Familiei
Post Reply
pintea ioana

divort si succesiune dupa moarte pt copil minor

Post by pintea ioana » 15 Feb 2010, 18:39

buna seara, ma numesc Pintea ioana si am o problema mai delicata cu care sper sa am lamuriti daca se poate. sunt divortata de 2 ani, in urma casatoriei a rezultat un fiu , fostul meu sot a decedat in decembrie 2009 in italia,( unde si lucra) nu s-a recasatorit si nu a mai avut alti copii , eu m-am ocupat de mormantare ,l-am adus in tara , iar acum ma confrunt cu urmatoarea problema: cei de la fabrica unde a lucrat imi spun ca nu pot sa-im dea banii cuveniti fostului meu sot, care acum de drept ar reveni copilului, daca eu nu le prezint un act din care sa reiasa ca copilul este singurul mostenitor , notarul imi spune ca nu pote sa-mi dea un asemenea act decat daca deschid succesiunea , precizez ca nu sunt alte bunuri de mostenit in afara de acei bani, iar parintii sotului nu mai traiesc , nu are decat o sora de 35 de ani,si as vrea sa stiu daca este alta posibilitate de a intra in posesia acelui act fara sa deschid succesiune, va multumesc

johei

Re: divort si succesiune dupa moarte pt copil minor

Post by johei » 16 Feb 2010, 10:55

Alta varianta nu merge, pentru ca abia atunci se stabileste cine sunt mostenitorii si in ce cota.
Deci.. deschiderea succesiunii.. certificat de mostenitor.. bani!

avocat alina

Re: divort si succesiune dupa moarte pt copil minor

Post by avocat alina » 16 Feb 2010, 11:02

buna ziua .
singura posibilitate este dezbaterea succesiunii la notar.
avand in vedere ca va incadrati in termenul de 2 ani in care se aplica scutirea de la plata impozitului, chiar va recomand sa va procedati in consecinta .
taxele nu vor fi mari avand in vedere ca nu sunt bunuri imobile ce ar intra in masa succesorala, ci este vorba doar de o suma de bani .

pintea ioana

Re: divort si succesiune dupa moarte pt copil minor

Post by pintea ioana » 16 Feb 2010, 14:38

Multumesc pt promtitudinea cu care mi-ati raspuns.O sa urmez sfatul d-vstra.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests