buna ziua,am si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra

Familiei
Post Reply
doareu

buna ziua,am si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra

Post by doareu » 11 Jun 2010, 14:40

Am o problema in familie..nici nu stiu exact cu ce sa incep.eu nu sunt casatorita,dar sunt in concubinaj cu cineva de trei ani si avem un copil impreuna.Inca de la inceputul relatiei el ma betea si ma facea in toate felurile...dar eu nu m-am despartit de el,,sperand mereu ca isi va reveni si va vedea ca nu are dreptate.Apoi am ramas insarcinata,m-a batut si in timpul sarcinii...dar am zis ca era prea nervos.La un momentdat,nu mai stiam ce sa cred nici eu...ajunsesem in punctul in care ii dadeam dreptate dar mecanic..numai ca sa nu ne mai certam.Noi locuim in italia.Copilul este nascut in italia.Anul trecut am venit in tara ca sa ii fac copilului certificat de nastere romanesc,si am stat 6luni in tara.stiu,si sunt sigura ca m-a inselat,si nu numai o data.Dar am trecut cu vederea.Tot anul trecut,tatal lui,m-a inscris sa fac liceul,asa ca anul asta am venit la liceu.Acum vin si greselile mele.Am gresit si sunt constienta..pt faptul ca am vorbit cu foarte multe persoane pe internet...am avut discutii de toate felurile.Dar cea mai mare greseala a fost ca l-am inselat.Iar el stie ca l-am inselat,pt ca a angajat pe cineva ca sa ma urmareasca.Telefonul mi-a fost ascultat,ceea ce am vorbit pe internet mi-a fost vazut...intr-un cuvant nu am avut intimitate....in oras cand am iesit am fost urmarita...are dovezi..ce poate sa imi faca cu toate aceste dovezi?eu nu am dovezi cum ca el m-a inselat...dar el are.ce e va intampla?ce trebuie sa fac in cazul asta?vreau va rog din suflet sa imi dati un sfat..ce ar trebuii sa fac.eu l-am tredat,pt ca m-am gandit ca daca tot ma bate si ma face in toate feluril,macar de data asta sa ma simt vinovata.sa nu mai iau bataie nevinovata.stiu ca am gresit,si sunt constienta..dar ce trebuie sa fac.Copilul este mic are 1 an si jumatate.ce rau imi poate face cu aceste dovezi?va rog sa ma ajutati
O zii buna si astept un sfat din partea dumneavoastra.
Va multumesc anticipat. :cry: :cry: :cry:

vulpacris

Re: buna ziua,am si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra

Post by vulpacris » 14 Jun 2010, 03:50

Nefiind casatorita nu poate decat sa ceara custodia copilului, pentru a-l creste el.

:cafea:

doareu

Re: buna ziua,am si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra

Post by doareu » 14 Jun 2010, 13:05

Multumesc pentru raspuns.Dar daca nu va suparati...asi mai avea o intrebare...Daca cere custotia copilului...o poate castiga?tinand cont ca eu nu am casa mea,si deocamdata sunt in
cautare de un servici...Are posibilitatea de a-mi lua copilul daca vrea nu?
Va multumesc mult si o zii buna. :cry: :sad:

avocat alina

Re: buna ziua,am si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra

Post by avocat alina » 14 Jun 2010, 13:39

buna ziua .
in cauzele ce au ca obiect incredintarea minorului , in mod obligatoriu se va dispune efectuarea anchetei sociale .
in functie de probatoriul administrat in cauza, si in functie de raportul de ancheta sociala, instanta va decide caruia dintre parinti ii va incredinta copilul, in vederea cresterii si educarii .

johei

Re: buna ziua,am si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra

Post by johei » 14 Jun 2010, 15:44

Cereti pensie de intretinere pentru copil...
Daca plateste sunt niste bani, daca nu plateste nu suna prea bine pentru el... Si oricum il puteti da in judecata pentru asta.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests